Gazeta Podatkowa nr 61 (1727) z dnia 30.07.2020
Opodatkowanie należności za praktyki absolwenckie
Firma zamierza podpisać umowę o płatne praktyki absolwenckie. Czy opodatkowując należności z takiej umowy należy zastosować koszty uzyskania przychodu i kwotę zmniejszającą podatek? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1300499)
Zasady regulujące zawieranie umów o praktykę absolwencką wynikają z przepisów ustawy o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244). Wskazują one, że do odbywania praktyk nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem tych dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu oraz czasu pracy i odpoczynku. W konsekwencji umowa o praktykę absolwencką ma charakter umowy cywilnoprawnej z elementami prawa pracy. To z kolei powoduje, że gdy praktyka absolwencka jest odpłatna, wówczas wypłacane z niej należności w pdof nie podlegają zakwalifikowaniu do przychodów ze stosunku pracy, ani z umowy zlecenia. Stanowią one tzw. przychody z innych źródeł. Z powodu takiej klasyfikacji firma przyjmująca na praktykę absolwencką, jako płatnik pdof, zobowiązana jest pobierać od świadczeń wypłacanych z tego tytułu zaliczki na podatek zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 8 i ust. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), stosując do ich opodatkowania najniższą stawkę podatkową.
Od wynagrodzeń za praktyki absolwenckie nie pobiera się składek na ubezpieczenia społeczne, ani składki zdrowotnej, nie stosuje się do nich również kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof. Pobrana od nich zaliczka na podatek dochodowy wynosi 17% przychodu uzyskanego przez praktykanta w danym miesiącu. Kwotę pobranej zaliczki płatnik przekazuje w terminie do 20. dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego właściwego ze względu na własne miejsce zamieszkania albo siedzibę (miejsce prowadzenia działalności).
W związku z tym, że wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu praktyk absolwenckich w pdof stanowią przychody z tzw. innych źródeł, nie ma do nich zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Można je bowiem stosować wyłącznie do przychodów w nim wskazanych, czyli do przychodów osób, które nie ukończyły 26. roku życia uzyskanych z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof, oraz przychodów z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 tej ustawy.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|