Gazeta Podatkowa nr 24 (1169) z dnia 23.03.2015
Data uzyskania przychodu z usługi budowlanej
Firma osoby fizycznej świadczy usługi budowlano-montażowe. Sprzedaż usługi budowlanej miała miejsce 26 lutego 2015 r., faktura na tę usługę wystawiona została 2 marca 2015 r., natomiast zapłata za tę usługę nastąpi dopiero w kwietniu. Jak w tej sytuacji ustalić moment powstania przychodu dla celów podatku dochodowego? (pytanie nr 908486)
Z ustawy o pdof (art. 14 ust. 1 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) wynika, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a także podatku VAT (u tzw. VAT-owców).
Zasadniczo datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, z wyjątkami nieistotnymi dla analizowanego przypadku, wyznacza dzień wykonania usługi albo częściowego jej wykonania, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof). Jednocześnie ustawa o pdof nie określa szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu usług budowlano-montażowych.
Wobec powyższego, ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu usługi budowlanej, o której mowa w pytaniu, należy dokonać z uwzględnieniem takich zdarzeń jak wykonanie usługi, wystawienie faktury (za wyjątkiem tzw. faktury zaliczkowej) lub uregulowanie należności (za wyjątkiem zaliczki i przedpłaty). W każdym przypadku decydujące znaczenie ma tu zaistnienie zdarzenia, które miało miejsce najwcześniej.
Jeżeli chodzi o ustalenie momentu wykonania usługi budowlanej (w całości lub w części), to przyjmuje się, że datę tę wyznacza dzień podpisania protokołu odbioru robót. Co prawda na potrzeby ustawy o VAT w zakresie ustalania obowiązku podatkowego w usługach budowlanych w pewnych określonych sytuacjach obowiązuje zasada, zgodnie z którą przyjmuje się, że o wykonaniu omawianych usług decyduje faktyczne ich wykonanie, nie zaś ich przyjęcie na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, nie ma to jednak przełożenia na ustalanie momentu wykonania usługi na potrzeby podatku dochodowego. W tym zakresie moment wykonania usług budowlanych określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 26 czerwca 2014 r. stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa. Wskazało w nim, że jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym inwestor m.in. potwierdza wykonanie przez wykonawcę uzgodnionych wcześniej prac. Jak zaznaczył resort finansów, jeżeli z umów o roboty budowlane wynika, że rozliczenie inwestycji następować będzie etapami, co potwierdzą protokoły zdawczo-odbiorcze, wówczas data ich podpisania potwierdzi częściowe wykonanie usługi, a co za tym idzie - moment uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Natomiast gdy z umowy wynika, że odbiór i rozliczenie zrealizowanych robót nastąpi po całkowitym ukończeniu inwestycji, wówczas przychód powstanie w momencie całkowitego jej zakończenia i rozliczenia, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Moment wykonania usługi budowlanej w podatku dochodowym wyznacza data podpisania protokołu odbioru robót.
Z pytania można wnioskować, że zdarzenie, które uczestnik forum określa jako sprzedaż usługi, było de facto momentem jej wykonania. Jest to zdarzenie, które miało miejsce przed wystawieniem faktury za wykonaną usługę i zapłatą należności. Stąd, jeśli wykonanie to potwierdza protokół odbioru robót, wówczas zdarzenie to wyznacza datę powstania przychodu (tu: luty 2015 r.).
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|