Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (519) z dnia 1.08.2020
Data uzyskania przychodu ze sprzedaży poprzez internetową platformę handlową
Firma dokonuje sprzedaży towarów poprzez platformę handlową Allegro. Klient wpłaca należność za towar na rachunek platformy, a firma otrzymuje informację o dacie dokonania tej wpłaty. Następnie producent wysyła towar bezpośrednio do klienta. Natomiast Allegro wpłaca na konto firmy uzyskaną wcześniej należność pomniejszoną o prowizję. Kiedy w firmie powstaje przychód ze sprzedaży towarów?
Przychód powstaje w dacie uregulowania należności przez klienta, tj. w dniu wpływu środków na rachunek platformy albo w dniu wystawienia przez firmę faktury klientowi, jeśli wystawienie faktury miało miejsce przed uregulowaniem należności.
Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Tak wynika z art. 14 ust. 1 updof oraz art. 12 ust. 3 i ust. 4 pkt 9 updop.
Przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT nie uzależniają momentu powstania przychodu od samej specyfiki transakcji sprzedaży towarów.
Moment uzyskania takiego przysporzenia określa art. 14 ust. 1c updof i art. 12 ust. 3a updop. Jest nim dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Zdarzenie, które wystąpi jako pierwsze, wyznacza datę powstania przychodu.
Z informacji zawartych w treści pytania dowiadujemy się, że w rozpatrywanym przypadku najpierw klient reguluje należność za towar, a następnie go otrzymuje. Niestety nie wiemy, w którym momencie firma wystawia fakturę.
Jeśli wystawienie faktury wyprzedza wpłatę należności, to data wystawienia faktury wyznacza moment uzyskania przychodu. Jeżeli natomiast uregulowanie należności przez klienta (wpłata na rachunek platformy) następuje przed wystawieniem faktury, to datę takiej wpłaty należy uznać za moment powstania przychodu w firmie. Nie ma tutaj znaczenia, że Allegro przekazuje firmie środki otrzymane od klienta dopiero po pewnym czasie. Skoro klient uregulował należność wobec firmy zgodnie z przyjętymi zasadami przebiegu transakcji, to nie ma znaczenia, kiedy w rzeczywistości środki wpłyną na konto firmy.
Warto dodać, że przychodem firmy jest kwota należna od klienta, tj. wynikająca z faktury. Fakt, że faktycznie otrzyma ona kwotę niższą, bo pomniejszoną o prowizję pobraną przez Allegro nie ma wpływu na wysokość uzyskanego przychodu.
Prowizja to wydatek/koszt, a więc powinna być rozpatrywana w kategorii kosztów podatkowych zdefiniowanych w art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop. Zgodnie z tymi przepisami takimi kosztami są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop.
Prowizja z jaką mamy do czynienia w tym przypadku, nie została wykluczona z kosztów w wymienionym art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop. Oznacza to, że firma ma prawo zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów, gdyż spełnia przesłanki takiego kosztu, o których mowa w art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|