Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Błąd w cenie towaru a moment korekty przychodu
Firma w dniu 16 marca br. wystawiła fakturę z tytułu sprzedaży towaru. W dniu 17 marca br. towar wydano i przyjęto za niego zapłatę. W pierwotnej fakturze błędnie wpisano cenę towaru (za niską). W związku z tym 12 kwietnia br. wystawiono fakturę korygującą. W którym momencie należy dokonać korekty przychodu ze sprzedaży towaru?
Moment korygowania przychodów zależy od przyczyny dokonanej korekty. Stosownie do art. 14 ust. 1m ustawy o pdof oraz art. 12 ust. 3j ustawy o pdop, jeśli faktura pierwotna dokumentująca sprzedaż zawiera błąd rachunkowy lub inną oczywistą omyłkę, a faktura korygująca została wystawiona w wyniku tego błędu lub omyłki, wówczas korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów wstecznie w dacie uzyskania przychodu wynikającego z pierwotnej faktury.
W ustawie o pdof, jak i ustawie o pdop nie zawarto jednak definicji błędu rachunkowego i oczywistej omyłki. Według organów podatkowych za "błąd rachunkowy" należy uznać sytuację, gdy przychód został niewłaściwie ujęty ze względu na błąd w toku wykonywania obliczeń. Dotyczy to m.in. okoliczności, gdy wystawca w pierwotnej fakturze błędnie podał cenę lub wartość towarów. Z kolei za "inną oczywistą omyłkę" uznaje się inny oczywisty błąd, który nie jest błędem rachunkowym. Omyłka wiąże się z błędem polegającym na nieprawidłowym wystawieniu albo nieprawidłowym ujęciu dowodu księgowego. Okoliczność ta musi mieć charakter pierwotny i musi być oczywista (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 października 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.716.2016.1.MK).
W omawianej sprawie faktura korygująca została wystawiona w wyniku błędu w cenie towaru. W związku z tym korekta polegająca na zwiększeniu przychodu powinna być dokonana wstecznie, w dacie wystąpienia przychodu należnego, wynikającego z faktury pierwotnej.
Stąd Czytelnik powinien skorygować przychody marca 2017 r.
Przykład Firma w dniu 16 marca br. wystawiła fakturę z tytułu sprzedaży towaru. 17 marca br. towar wydano klientowi i przyjęto za niego zapłatę. W dniu 12 kwietnia br. wystawiono do faktury pierwotnej fakturę korygującą, ponieważ w fakturze pierwotnej błędnie wpisano cenę towaru - za niską. W związku z tym firma dokona zwiększenia przychodu w dacie uzyskania przychodu wynikającego z pierwotnej faktury, czyli 16 marca 2017 r. |
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|