Gazeta Podatkowa nr 17 (1162) z dnia 26.02.2015
Wycofanie środka trwałego z firmy
Zamierzam wycofać z firmy i przekazać na cele osobiste samochód ciężarowy, który stanowił w mojej działalności środek trwały. Za jakiś czas chcę go sprzedać. Do momentu sprzedaży będę go jednak nadal użytkował do celów firmowych. Czy wycofanie go z firmy skutkuje u mnie powstaniem przychodu? Czy po wycofaniu będę mógł w kosztach firmowych rozliczać zakup paliwa do tego auta?
Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się, w przypadku środków trwałych ujętych w ewidencji i wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, tylko przychody uzyskane z ich odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof). W przypadku wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej i przeznaczenia go na cele prywatne nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem, tym samym nie powstanie tu przychód podatkowy.
Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, które Czytelnik będzie ponosił po przekazaniu samochodu na cele prywatne w związku z dalszym jego użytkowaniem w prowadzeniu firmy, to do kosztów podatkowych należy je kwalifikować na zasadach ogólnych wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. Tym samym, gdy samochód będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej, wówczas będą one stanowić koszty firmowe w pełnej wysokości, pomimo że nie stanowi on już składnika majątku trwałego. W zakresie rozliczania w kosztach wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu ustawodawca zastosował pewne ograniczenia, ale dotyczą one wyłącznie aut osobowych. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof muszą one być rozliczone w ramach tzw. kilometrówki.
Przekazanie środka trwałego na cele prywatne przedsiębiorcy nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.
Końcowo zaznaczyć należy, że gdy po przekazaniu na potrzeby osobiste środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej przedsiębiorca zdecyduje się na jego sprzedaż, transakcja ta w warunkach określonych w ustawie o pdof może wygenerować u niego przychód z tej działalności. Przychód taki, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, powstaje w przypadku, gdy środek trwały wycofany z działalności gospodarczej zostanie odpłatnie zbyty, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|