Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (852) z dnia 1.09.2014
Zakup dla pracownika biletu miesięcznego na dojazdy do pracy a przychód podatkowy
Kupujemy bilety miesięczne dla pracowników na przejazdy komunikacją miejską. W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika - w wysokości netto ww. biletu, czy brutto? Czy mamy prawo do odliczenia VAT z faktury za zakup tych biletów, skoro faktura wystawiona jest na dane firmy?
Jeżeli bilety, o których mowa w pytaniu, będą przez pracowników wykorzystywane na dojazdy do pracy (lub na inne cele prywatne), to ich wartość w kwocie brutto będzie stanowiła dla tych pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnik (pracodawca) ma prawo do odliczenia VAT z faktury za zakup biletów na zasadach ogólnych. |
W pytaniu nie wskazano, czy bilety miesięczne na przejazd komunikacją miejską pracownicy wykorzystują na dojazdy do pracy i z powrotem, czy też wykorzystują je na cele służbowe (np. załatwianie spraw firmowych podczas wykonywania obowiązków służbowych). Skoro jednak w pytaniu jest mowa o ustalaniu przychodu po stronie pracownika, to zakładamy, że chodzi tu wyłącznie o zakup biletów, które będą wykorzystywane na dojazdy pracowników do i z pracy. Zakładamy również, że obowiązek ponoszenia tych kosztów nie wynika z innych ustaw.
WAŻNE: Przekazanie pracownikowi biletu miesięcznego (lub innego, np. jednorazowego, dziennego), z którego może on korzystać wyłącznie w celu wykonywania obowiązków służbowych, nie powoduje po stronie tego pracownika powstania przychodu podatkowego. Nie uzyskuje on bowiem żadnej korzyści majątkowej z otrzymania takiego biletu.
Wartość zakupionych przez pracodawcę dla pracowników biletów miesięcznych na przejazdy komunikacją miejską (a także biletów PKS, czy PKP), które pracownicy wykorzystują na dojazdy do i z pracy, stanowi dla pracownika przychód podatkowy. Przychód ten kwalifikowany jest do przychodów ze stosunku pracy. Za przychody takie uważa się bowiem m.in. wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wartość tego przychodu należy ustalić w oparciu o art. 11 ust. 2a ustawy o PDOF. W przedmiotowej sprawie przychodem pracownika będzie cena brutto zakupionego biletu.
Co do zasady, podatnicy mogą odliczać VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Tę zasadę należy stosować także w analizowanej sprawie. Pojawia się jednak pytanie - czy można uznać, że zakup biletów miesięcznych dla pracowników ma związek z działalnością gospodarczą pracodawcy? Naszym zdaniem, związek taki istnieje (pośredni) - wpływa bowiem pozytywnie na relację pracodawcy z pracownikiem. Można jednak spotkać także stanowisko odmienne. Ich podstawą jest twierdzenie, że pracodawca generalnie nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów dojazdu pracowników do miejsca pracy (i z powrotem). W związku z tym wydatki tego typu są ponoszone na cele prywatne pracowników (a nie na cele firmowe). W przedmiotowej sprawie istotne jest jednak to, że nieodpłatne przekazanie ww. biletów pracownikom jest opodatkowane (patrz - art. 8 ust. 2 ustawy o VAT). A skoro tak, to zakup biletu dla pracownika ma związek z tym przekazaniem, czyli z czynnością opodatkowaną. To z kolei oznacza, że podatnik (pracodawca) powinien zachować prawo do odliczenia VAT od zakupionych biletów. Ponieważ jednak - jak wskazano wyżej - ich przekazanie pracownikom jest opodatkowane, to generalnie VAT od całej transakcji pozostanie neutralny (wystąpi bowiem VAT naliczony i należny).
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|