Gazeta Podatkowa nr 50 (1091) z dnia 23.06.2014
Data powstania przychodu u sprzedawców internetowych
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaję towary przez internet. Płatności otrzymuję zarówno za zaliczeniem pocztowym po wysłaniu towaru, jak i na konto bankowe przed wysłaniem towaru. W jakim momencie powinienem ustalać przychód ze sprzedaży internetowej?
W przypadku dokonywanej przez przedsiębiorców sprzedaży towarów przez internet ustawodawca nie przewidział szczególnych regulacji w kwestii daty powstania przychodu. Oznacza to, że zastosowanie znajdzie tu art. 14 ust. 1c ustawy o pdof, zgodnie z którym przychód z działalności gospodarczej powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Aby ustalić datę powstania przychodu, Czytelnik powinien określić m.in. moment wydania towaru. W przypadku sprzedaży przez internet dzień wydania towaru przez sprzedawcę różni się bowiem od dnia otrzymania tego towaru przez nabywcę. W celu ustalenia, który dzień należy uznać za dzień wydania rzeczy, można posiłkować się art. 544 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Z przepisu tego wynika, że jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, przyjmuje się w razie wątpliwości, iż wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Zatem przy sprzedaży towaru przez internet, jako dzień wydania rzeczy należy przyjąć dzień przekazania towaru przewoźnikowi, np. kurierowi.
Na datę powstania przychodu ze sprzedaży towaru wpływa też moment otrzymania należności za sprzedany towar.
Sprzedaż przez internet najczęściej jest realizowana za zaliczeniem pocztowym lub po dokonaniu płatności na rzecz sprzedającego.
Sprzedaż za zaliczeniem pocztowym polega na tym, że zapłata następuje przy odbiorze towaru przez nabywcę, a więc już po wydaniu towaru i wystawieniu faktury. Zatem w tym przypadku przychód powstanie w dacie wydania towaru lub w dacie wystawienia faktury - w zależności od tego, które zdarzenie nastąpiło wcześniej.
Inaczej należy określić moment powstania przychodu, gdy sprzedawca najpierw otrzymuje płatność na konto bankowe lub przekazem pocztowym, a dopiero później wysyła nabywcy towar i fakturę. W takim przypadku przychód powstanie w dniu otrzymania zapłaty przez sprzedającego.
Trzeba pamiętać, że jeżeli płatność nie stanowi zapłaty, a jedynie przedpłatę, to przychód powstanie w momencie wydania towaru, nie później niż w dniu wystawienia faktury. Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się bowiem m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof).
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|