Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (357) z dnia 1.11.2013
Moment powstania przychodu ze sprzedaży internetowej
Firma zamierza wprowadzić sprzedaż towarów przez internet. Kiedy przy takiej sprzedaży będzie powstawał przychód?
Dniem uzyskania przychodu będzie dzień wydania towaru, albo dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności, w zależności które ze zdarzeń wystąpi najwcześniej.
Za przychód z działalności gospodarczej, w świetle przepisów podatkowych, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 updof i art. 12 ust. 3 updop).
Stosownie do 14 ust. 1c updof i art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Natomiast jeśli strony ustaliły, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze - jednak nie rzadziej niż raz w roku. Tak wynika z art. 14 ust. 1e updof i art. 12 ust. 3c updop. Również w przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1h updof i art. 12 ust. 3d updop).
W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się powołanych przepisów, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 14 ust. 1i updof i art. 12 ust. 3e updop).
Z podanych przepisów nie wynika, aby do sprzedaży towarów przez internet miały zastosowanie jakieś szczególne regulacje. W zakresie ustalania przychodów z tytułu takiej sprzedaży należy stosować zasady wynikające z art. 14 ust. 1c updof i art. 12 ust. 3a updop wskazane na wstępie.
Zwróć uwagę!
W przypadku sprzedaży internetowej przychód powstanie z chwilą wydania towarów lub uregulowania należności. Ale jeśli przed wydaniem towaru lub uregulowaniem należności wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż, to przychód powstanie z chwilą wystawienia faktury. |
Dzień wydania towaru
Przy sprzedaży internetowej należy wyjaśnić, który dzień jest dniem wydania towaru. Przy sprzedaży wysyłkowej, którą jest sprzedaż przez internet, istotne jest, że wydania towaru nie należy utożsamiać z otrzymaniem towaru przez nabywcę. Do tego zagadnienia odnosi się przepis art. 544 Kodeksu cywilnego. Z jego treści wynika, że jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, przyjmuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.
Uregulowanie należności
W praktyce sprzedaż przez internet może być realizowana:
a) za zaliczeniem pocztowym,
b) po dokonaniu płatności.
Wysyłając towar za zaliczeniem pocztowym, sprzedający otrzymuje wynagrodzenie po wydaniu towaru i wystawieniu faktury. W tym przypadku płatność następuje przy odbiorze towaru. Jeżeli sprzedający w tym samym dniu wystawia fakturę i powierza towar przewoźnikowi, wówczas data dokonania tych czynności wyznacza moment rozpoznania przychodu ze sprzedaży.
W przypadku gdy towar wraz z fakturą zostanie wysłany do nabywcy po dokonaniu przez niego płatności, przychód ze sprzedaży powstanie w dniu otrzymania zapłaty przez sprzedającego. Należy mieć jednak na uwadze, że do przychodów z działalności gospodarczej ustawodawca nie zalicza m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof i art. 12 ust. 4 pkt 1 updop). Jeżeli zatem płatność nie następuje jako zapłata w opcji "płatność z góry", lecz jest dokonywana przez nabywcę tytułem przedpłaty, wówczas przychód powstanie w momencie wydania towaru, nie później niż w dniu wystawienia faktury.
Przy sprzedaży za pośrednictwem internetu, jeżeli nabywca skorzysta z możliwości odstąpienia od umowy kupna i nie odbierze przesłanego towaru lub po odebraniu towaru odeśle go sprzedawcy w oznaczonym terminie, podatnik będzie musiał skorygować zaewidencjonowane przychody, pomniejszając je o wartość zwróconych towarów.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|