Gazeta Podatkowa nr 57 (994) z dnia 18.07.2013
Przychód pracownika kontrahenta z otrzymanej nagrody
Przedsiębiorca sfinansował wyjazd na wczasy jednemu z pracowników kontrahenta, który zrealizował pewien określony poziom sprzedaży towarów przedsiębiorcy w firmie swojego pracodawcy. Czy to świadczenie będzie dla pracownika kontrahenta przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu, czy będzie ono korzystało ze zwolnienia od podatku w ramach limitu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof?
U pracownika, który otrzyma nieodpłatnie od kontrahenta pracodawcy świadczenie w postaci sfinansowania wyjazdu na wczasy, powstanie z tego tytułu przychód podatkowy. Przychód ten nie będzie jednak korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu wskazanego w pytaniu Czytelnika.
Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof, obejmuje m.in. nagrody związane ze sprzedażą premiową. Osoby fizyczne, które uzyskają przychody z tego tytułu, nie mają obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł. W przypadku nagród otrzymanych w związku ze sprzedażą premiową, omawiane zwolnienie nie ma zastosowania, gdy otrzymanie nagrody miało związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Istotną kwestią, której nie można pominąć ustalając czy wskazane w pytaniu świadczenie podlega opodatkowaniu, jest to, że pojęcie sprzedaży premiowej odnosi się do takich umów sprzedaży, zawartych między sprzedawcą a kupującym, które przewidują przyznanie premii kupującemu przez sprzedającego. W omawianym przypadku ta sytuacja nie ma miejsca. Nagrody uzyskuje nie podmiot dokonujący bezpośrednio zakupu - osobą, która otrzymała nagrodę nie jest bowiem firma kontrahenta, ale jego pracownik. W tej sytuacji bez względu na wartość przekazanej nagrody (wartość ufundowanych wczasów), przychód powstały u niego z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu. Takiej nagrody nie można bowiem uznać za otrzymaną w sprzedaży premiowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof, co potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 lipca 2011 r., nr ITPB2/415-404/11/ENB).
Z tego, że u pracownika kontrahenta wartość otrzymanej nagrody stanowi opodatkowany przychód z innych źródeł, nie wynika jednak automatycznie, że na przedsiębiorcy, który ją ufundował, ciążą obowiązki płatnika. Podmiot, który przekazał nagrodę, nie jest zobowiązany do poboru podatku, ma natomiast obowiązek sporządzić imienną informację o wysokości przychodu uzyskanego przez każdą z obdarowanych osób (PIT-8C). Informację tę powinien przekazać pracownikowi kontrahenta oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca jego zamieszkania, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego (art. 42a ww. ustawy). Natomiast pracownik kontrahenta, na podstawie otrzymanej od niego po zakończeniu roku informacji PIT-8C, będzie zobowiązany wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym i opodatkować go łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|