Serwis Podatkowy nr 1 (205) z dnia 10.01.2013
Kiedy powstaje przychód podatkowy w przypadku płatności w systemie Payu?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2012 r., nr ITPB1/415-859/12/HD; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(...) Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (...), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl (...) przepisu (art. 14 ust. 1c ustawy o PDOF - przyp. red.), przychód podatkowy, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi - przyp. red.). Wyjątek od tej zasady stanowi:
- wystawienie faktury przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
- uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.
Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę, określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej odzieży i obuwia, wyłącznie przez pośredniczący w transakcjach internetowy serwis aukcyjny. Klienci dokonujący zakupu towarów płacą należność na rachunek bankowy Wnioskodawczyni lub korzystają z "płatności Payu" (instytucja pieniądza elektronicznego). Dostawy zakupionego towaru są dokonywane wyłącznie za pośrednictwem poczty. Zamówiony przez klienta towar Wnioskodawczyni wysyła każdorazowo po otrzymaniu zapłaty na jej konto bankowe.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, datę powstania przychodu należy określić zgodnie z (...) art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo uregulowaniem należności.
Wobec powyższego, (...) stwierdzić należy, iż przychody uzyskane w związku ze sprzedażą towarów przez internetowy serwis aukcyjny stanowią dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej w momencie wpływu środków pieniężnych na jej rachunek bankowy (otrzymanie należności), a nie - jak wskazuje Wnioskodawczyni - na konto w Payu. Dopiero bowiem w momencie wpływu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawczyni ma możliwość swobodnego dysponowania nimi, np. dokonania zapłaty za inne towary czy usługi (podkreśl. red.). W związku z tym, że w omawianej sytuacji wydanie towaru nastąpi po otrzymaniu zapłaty, należało uznać, że przychód z działalności gospodarczej powstanie w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawczyni. (...)"
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|