Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (783) z dnia 1.10.2012
Udział w imprezie integracyjnej powoduje powstanie przychodu u pracownika
Jeżeli pracownik uczestniczy w imprezie integracyjnej, uzyskuje on przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17 lipca 2012 r., nr IPTPB1/415-254/12-4/ASZ)
Spółka organizowała imprezy integracyjne dla pracowników. Imprezy miały charakter dobrowolny. W trakcie takich spotkań omawiane były wyniki sprzedaży bieżącego roku i plan sprzedaży na przyszły rok. Wybierani byli także pracownicy roku, którzy otrzymywali nagrody rzeczowe. W trakcie imprezy spółka zapewniała oprawę muzyczną oraz posiłek. Spółka nie potrafiła określić, w jakiej części dany pracownik skorzystał z poczęstunku. Ponadto niektórzy pracownicy przychodzili tylko po odbiór nagrody i nie uczestniczyli w imprezie. Impreza miała na celu poprawę efektywności pracy oraz integrację pracowników. Spółka miała wątpliwości, czy udział pracownika w takiej imprezie powoduje u niego powstanie przychodu ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Organ podatkowy uznał, że tak. Pojęcie przychodów ze stosunku pracy, zdefiniowane w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, jest szerokie. Wskazuje ono, że w każdym przypadku, w którym pracownik uzyskuje realną korzyść, rodzi to obowiązek zwiększenia jego przychodu (z wyjątkiem świadczeń ustawowo zwolnionych od podatku). Jak argumentował organ podatkowy, za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, do których należy zaliczyć również sfinansowane przez pracodawcę spotkania o charakterze imprez integracyjnych:
"(...) wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników stanowią dla pracowników w niej uczestniczących realną korzyść. Wobec braku przepisów zwalniających tego typu świadczenia z opodatkowania, stanowią, co do zasady, przychód podatkowy. Na gruncie prawa podatkowego przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest bowiem każda forma przysporzenia majątkowego, tzn. zarówno pieniężna, jak i niepieniężna. (...)"
W dalszej części organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli opłata za spotkanie integracyjne ma charakter zryczałtowany, ustalając wartość przychodu pracownika należy łączną opłaconą przez pracodawcę kwotę podzielić przez liczbę pracowników, dla których imprezę zorganizowano, lub którzy deklarowali chęć wzięcia w niej udziału. Tak obliczoną kwotę należy przypisać tym pracownikom, którzy brali udział w imprezie. Nie jest natomiast istotne, ile dane osoby skonsumowały, gdyż koszty zakupu poszczególnych postawionych do dyspozycji świadczeń ponoszone były niezależnie od tego, czy uprawnione osoby z nich skorzystały w pełnym zakresie, czy też nie. Ostatecznie organ podatkowy nie zgodził się z twierdzeniem, że nie można ustalić, czy pracownik skorzystał ze świadczenia i w jakim zakresie. Ponadto uznano, że techniczne trudności w ustaleniu wartości świadczenia nie mogą stanowić podstawy do uznania, iż dana osoba świadczenia nie otrzymała. Jest to tylko problem organizacyjny możliwy do rozwiązania:
"(...) Rolą Wnioskodawcy, jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, jest działanie w taki sposób, aby przekazując świadczenie mógł ustalić jego wartość. To na nim ciąży bowiem obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w prawidłowej wysokości.
Podsumowując, uczestnictwo pracowników w imprezach integracyjnych opisanych we wniosku prowadzi do powstania u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w konsekwencji czego Wnioskodawca zobowiązany jest do doliczenia tego przychodu do wynagrodzenia pracowników oraz obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. (...)"
Od redakcji:
Stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wpisuje się w utrwalone już stanowisko organów podatkowych w sprawie określania przychodu u pracownika w związku z uczestnictwem w imprezie integracyjnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 11 z 10 kwietnia 2012 r., w artykule pt. "Impreza integracyjna - skutki w podatku dochodowym u pracowników w świetle ostatnich orzeczeń NSA i wyjaśnień organów podatkowych".
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|