Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Czy korekta VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi wpływa na przychody podatkowe?
Czy kwotę z tytułu korekty VAT należnego w związku ze skorzystaniem z ulgi na złe długi powinienem wykazać w przychodach podatkowych?
Wartości VAT należnego, skorygowanego w ramach tzw. ulgi na złe długi, nie wykazuje się w przychodach podatkowych. |
Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na złe długi, muszą być spełnione warunki określone w art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Ulga na złe długi oznacza więc możliwość skorygowania VAT należnego w odniesieniu do wierzytelności, które nie zostały zapłacone.
W wyniku dokonania w ramach ulgi na złe długi korekty VAT należnego, wierzyciel otrzyma zwrot podatku. Nie oznacza to jednak, że otrzymane pieniądze stanowią przychód do opodatkowania. Bowiem jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 6 updop i art. 14 ust. 3 pkt 3 updof, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
W wyniku korekty zostanie wprawdzie podatnikowi zwrócony VAT należny, jednak fakt, że podatek ten nie był uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, przesądza o tym, że zwrot ten nie będzie przychodem podatkowym.
Korekta w ramach ulgi na złe długi VAT należnego nie spowoduje więc żadnych konsekwencji w podatku dochodowym.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|