Podatkowa księga przychodów i rozchodów - Dodatek nr 6 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (688) z dnia 10.02.2010
Refakturowanie usług a moment powstania przychodu podatkowego
W którym momencie powstaje przychód z tytułu refakturowania usług?
Przychód należny
W praktyce przyjmuje się, że podmiot refakturujący usługę wykonuje świadczenie polegające na przekazywaniu opłat i jest jedynie pośrednikiem między podmiotem faktycznie wykonującym usługę a finalnym odbiorcą.
Wobec tego, organy podatkowe uważają, że w przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonywaniem przez refakturującego usługi innej niż usługa, której refaktura dotyczy. Przykładowo, w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 16 czerwca 2009 r., nr IPPB3/423-235/09-2/EŻ, stwierdzono:
"(…) W przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej, niż usługa, której refakturowanie dotyczy. Z uwagi, iż podmiot refakturujący jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu opłat pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi, a rzeczywistym ich odbiorcą przychód należny z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie jakiego okresu dotyczy refaktura (podkreśl. red.) (…)".
Wobec powyższego, przychód należny z tytułu refakturowania powinien być wykazany w dacie wykonania usługi, którą jest data wystawienia refaktury. W tym przypadku moment powstania przychodu jest określany na podstawie art. 14 ust. 1c ustawy o PDOF.
Na podstawie tego przepisu, za datę powstania przychodu należnego uważa się, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1e, 1h i 1i ustawy o PDOF, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
WAŻNE: W przypadku refakturowania usług przychód podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury, a jeżeli wcześniej otrzymano zapłatę - w dniu uregulowania należności.
Przy refakturach usług ciągłych ważny jest zapis z umowy
Przy określaniu momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu refakturowanych tzw. usług ciągłych szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy umów łączących podmiot refakturujący z finalnym odbiorcą usług. Organy podatkowe w określonych sytuacjach uznają bowiem, że przychód z tytułu refakturowania kosztów takich usług należy ustalać na podstawie art. 14 ust. 1e ustawy o PDOF, który za datę powstania przychodu z tytułu usług ciągłych uznaje ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Jak wyjaśniają organy, będzie tak, jeżeli w umowie między stronami ustalono, że refakturowane koszty są rozliczane w okresach rozliczeniowych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lipca 2008 r., nr IP-PB3-423-700/08-2/KR (przytoczona interpretacja odnosi się co prawda do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale ma również zastosowanie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zatem, jeżeli strony w umowie o refakturowanie usług lub refakturze nie wskażą okresów rozliczeniowych, to przychód należny z tytułu refaktury powstanie dopiero w dniu wystawienia refaktury a jeżeli wcześniej otrzymano zapłatę - w dniu jej otrzymania.
Przykład 10 lutego 2010 r. firma otrzymała z zakładu energetycznego fakturę za energię elektryczną za styczeń 2010 r. Częścią tych koszów obciąża swojego najemcę, zgodnie z zawartą umową. Załóżmy, że firma wystawiła refakturę 15 lutego 2010 r. W przypadku, gdy:
|
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|