Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (302) z dnia 20.07.2011
Najem prywatny opodatkowany według skali podatkowej
Umowa najmu jest umową cywilnoprawną uregulowaną przepisami art. 659-692 Kodeksu cywilnego. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Tak więc wynajmującym jest osoba, która oddaje rzecz w najem, natomiast najemcą - osoba, która tę rzecz bierze w najem.
Jednym ze sposobów opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu umowy najmu niezawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej.
Kiedy powstaje przychód?
Przychód z prywatnego najmu, czyli niestanowiącego przychodu z działalności gospodarczej, powstaje w momencie zapłaty przez najemcę czynszu lub postawienia go do dyspozycji wynajmującego. W sytuacji gdy najemca nie uiści czynszu, mimo że był on należny, przychód u wynajmującego nie powstanie.
Do przychodów wynajmującego nie należy zaliczać np. opłat za wodę, energię elektryczną, gaz, centralne ogrzewanie, telefon, wywóz śmieci, itp., które zgodnie z zawartą umową najmu ponosi najemca.
Opłat tych nie zalicza się do przychodów bez względu na to, czy najemca ponosi je bezpośrednio na rzecz osób trzecich (np. zakładu energetycznego), czy też uiszcza je wynajmującemu.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|