Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (421) z dnia 1.07.2016
Moment powstania przychodu z umorzenia pożyczki - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Przychód z tytułu umorzenia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) powstaje w dniu zawarcia umowy o umorzeniu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z 29 lutego 2016 r., nr DD6/033/414/SOH/12/PK-2087 zmieniającej interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2011 r., nr IPTPB3/423-65/11-4/IR.
Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę z WFOŚiGW. Następnie WFOŚiGW umorzył spółce części pożyczki, pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na realizację inwestycji służącej ochronie środowiska.
We wniosku o interpretację indywidualną skierowanym do organu podatkowego spółka zapytała m.in. czy umorzenie części pożyczki (kapitał i odsetki) stanowi u niej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Gdyby odpowiedź była twierdząca, to spółka chciała dowiedzieć się, kiedy wystąpi moment obowiązku podatkowego - w momencie zawarcia umowy o umorzenie, czy w momencie rozliczenia środków pochodzących z umorzenia.
Zdaniem spółki wartość umorzonej pożyczki wraz z odsetkami stanowi przychód w momencie zawarcia umowy o umorzenie.
W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem tego organu datą powstania przychodu z tytułu umorzenia części pożyczki jest data łącznego spełnienia wszystkich postawionych przez WFOŚiGW warunków umorzenia, a nie dzień zawarcia umowy dotyczącej umorzenia pożyczki. Minister Finansów nie zgodził się jednak z tą interpretacją i zmienił ją z urzędu.
Minister stwierdził, że na mocy art. 12 ust. 1 pkt 3 updop wartość umorzonej pożyczki udzielonej przez WFOŚiGW, stanowi w spółce przychód podatkowy.
Odnośnie momentu powstania tego przychodu Minister zauważył, że umorzenie zobowiązania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie zostało zdefiniowane. Jego słownikowe znaczenie oznacza zmniejszenie lub zlikwidowanie zobowiązania pieniężnego poprzez uzyskanie zrzeczenia się należności przez wierzyciela lub spłatę stopniową długu. Momentem, w którym spółka w sposób definitywny wyzbyła się długu wobec WFOŚiGW z tytułu zaciągniętej pożyczki, była data złożenia oświadczenia woli przez wierzyciela (WFOŚiGW) o zwolnieniu pożyczkobiorcy (spółki) z długu i przyjęcie przez pożyczkobiorcę tego zwolnienia.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|