Przegląd Podatku Dochodowego nr 24 (288) z dnia 20.12.2010
W jakich sytuacjach warto obniżyć stawkę?
Obniżenie stawek amortyzacyjnych pozwala na przesunięcie kosztów podatkowych w postaci odpisów amortyzacyjnych na przyszłe lata. Wobec tego w okresie ponoszenia strat podatkowych korzystnym rozwiązaniem może okazać się stosowanie maksymalnie obniżonych stawek amortyzacyjnych, a w okresie osiągania dochodów powrót do stawek wynikających z Wykazu.
Strata podatkowa przyczyną przesunięcia kosztów podatkowych na lata następne
Przede wszystkim o możliwości obniżania stawek amortyzacyjnych powinni pamiętać podatnicy, którzy przez kolejne lata ponoszą straty. Przypomnijmy, że o wysokość straty z lat ubiegłych można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Aby uniknąć sytuacji, w której ze względu na zbyt mały dochód podatnik nie będzie miał możliwości odliczenia strat w pełnej wysokości, może poprzez zmniejszenie stawki amortyzacyjnej dochód ten podwyższyć.
Przykład
|
Sprzedaż drogiego samochodu amortyzowanego obniżoną stawką
Obniżanie podatkowych stawek amortyzacyjnych może być instrumentem optymalizacyjnym w przypadku używania samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro.
W przypadku samochodów osobowych kosztami podatkowymi są tylko takie odpisy amortyzacyjne, które dokonywane są od podstawy amortyzacji wynoszącej równowartość 20.000 euro przeliczonych po średnim kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 4 updof i art. 16 ust. 1 pkt 4 updop.
Przy sprzedaży samochodu osobowego wynik ustala się poprzez pomniejszenie przychodu o koszty zakupu skorygowane o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne. Tak więc przy sprzedaży samochodu kosztem będzie wartość auta pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, bez względu na to czy odpisy te były zaliczone do kosztów w całości, czy tylko w części.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej spowoduje zmniejszenie kwoty odpisów amortyzacyjnych, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Takie rozwiązanie znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 28 września 2009 r., nr IPPB3/423-477/09--2/GJ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
Przykład
|
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a obniżona stawka
Obniżanie stawek amortyzacyjnych może być korzystne również dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku bowiem zmiany zasad opodatkowania, tj. przejścia na zasady ogólne i powrotu w tym czasie do stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych, większa część odpisów amortyzacyjnych obciąży koszty uzyskania przychodów.
Polepszenie zdolności kredytowej
Zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji jest korzystne również w przypadku podatników, którzy będą starać się o kredyt, a bank wymagać będzie od nich przedłożenia zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy o wysokości uzyskanych dochodów.
Powrót do stawki podstawowej
Od pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego podatnik ma prawo zmienić stawkę amortyzacyjną (zmniejszyć lub zwiększyć wcześniej obniżoną), tak więc ma możliwość stosowania różnych stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych na każdy rok podatkowy. Przy czym stawki te nie mogą być wyższe od stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.
Przykład
|
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|