Gazeta Podatkowa nr 83 (2166) z dnia 14.10.2024
Wydatki na wytworzenie środka trwałego
Firma planuje dużą inwestycję budowlaną. W związku z nią będzie ponosić wydatki na wykonanie opinii prawnych przez podmioty trzecie. Dotyczyć one będą głównie umów zawieranych z projektantami i wykonawcami. W jaki sposób na gruncie podatku dochodowego należy te wydatki rozliczyć w kosztach?
Wskazane w pytaniu wydatki będą stanowiły składowe wartości początkowej wytworzonego środka trwałego i w konsekwencji będą podlegały rozliczeniu w kosztach podatkowych w czasie poprzez naliczane od tej wartości odpisy amortyzacyjne.
Wartość początkową wytworzonego przez przedsiębiorcę we własnym zakresie środka trwałego stanowi koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Z kolei do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 4 ustawy o pdof i art. 16g ust. 4 ustawy o pdop - Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).
W przypadku inwestycji budowlanej zaliczeniu do kosztów wytworzenia podlegają także nakłady niezbędne dla stworzenia warunków do prowadzenia danej inwestycji. Do nakładów tych zaliczane są koszty zakupu, opracowania lub dostosowania projektów, przygotowania dokumentacji techniczno-ekonomicznej, audytów, ekspertyz, studiów, prac geodezyjnych, i różnorodnych badań. Stąd należeć do nich będą wydatki na wskazane w pytaniu opinie prawne dotyczące zawieranych w związku z prowadzeniem inwestycji umów z projektantami i wykonawcami. Ponadto będą to wydatki na uzyskanie różnego rodzaju zezwoleń związanych ze specyfiką danej inwestycji. Bezsprzecznie do wartości początkowej nowego obiektu budowlanego zaliczać się będą również wydatki na uporządkowanie terenu pod jego budowę, a także koszty ewentualnej rozbiórki budynku lub budowli znajdującej się na gruncie przeznaczonym pod nową inwestycję. Z wydatków niezwiązanych bezpośrednio z samą budową w wartości początkowej środka trwałego uwzględnione zostaną też m.in. koszty przygotowania zaplecza budowy, dróg dojazdowych, tymczasowego doprowadzenia wody lub energii.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|