Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (809) z dnia 20.06.2013
Wpływ kosztów kredytu na wartość początkową środka trwałego
W celu zakupu środków trwałych zaciągnęliśmy kredyt. Jako zabezpieczenia jego spłaty bank zażądał zawarcia wraz z jednoczesną cesją (na bank) polis na życie oraz na nabyte środki trwałe. Jak rozliczyć prowizję pobraną w dniu uruchomienia kredytu oraz odsetki, które po raz pierwszy zostaną pobrane w miesiąc po dokonaniu zakupu? Czy kwota z tytułu zawartych polis ubezpieczeniowych wpływa na wartość początkową środków trwałych?
Na wartość początkową nabytego środka trwałego składają się, obok kwoty zapłaconej sprzedawcy, inne koszty związane z tym zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, w tym prowizja bankowa oraz odsetki od kredytu, a także koszty jego zabezpieczenia. |
Jak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF oraz ust. 3 tego artykułu, w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego, jego wartość początkową stanowi cena nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Zatem prowizja pobrana przy uruchomieniu kredytu oraz odsetki naliczone do czasu oddania środka trwałego do używania zwiększą cenę nabycia środka trwałego, a tym samym jego wartość początkową.
Pewne wątpliwości co do sposobu rozliczenia może budzić natomiast koszt wykupu polis ubezpieczeniowych na życie (przedsiębiorcy) oraz polis majątkowych. Co do zasady, pierwsza z wymienionych polis (na życie) jest polisą osobistą, w przypadku której trudno wskazać jej związek z kosztami uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Natomiast ubezpieczenie dotyczące środków trwałych - tzw. majątkowe na ogólnych zasadach zwiększa koszty okresu, którego polisa dotyczy.
Jednak w omawianym przypadku wykup obydwu ww. polis, a następnie ich cesja na bank, stanowi warunek uzyskania kredytu na sfinansowanie zakupu środków trwałych. Dla banku jest to jednocześnie jedna z form zabezpieczenia spłaty kredytu. W takim przypadku wydatki te, poniesione w związku z wymogami banku, zmieniają swój charakter ekonomiczny.
W związku z tym koszty zawarcia przedmiotowych polis należy łączyć przede wszystkim z zaciągnięciem kredytu, a tym samym z zakupem środków trwałych. W konsekwencji składki w części, w jakiej zostały poniesione do czasu oddania środka trwałego do używania, wpłyną na wartość początkową środka trwałego, zaś składki płatne w terminie późniejszym będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, czyli w okresie, którego dotyczą.
Potwierdzenie takiego rozwiązania można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2012 r., nr IPPB1/415-266/12-4/ES. W przedstawionym tam przypadku podatniczka, dokonując zakupu mieszkania na wynajem, została zobowiązana przez bank do wykupu polisy ubezpieczenia na życie. Jak stwierdził organ podatkowy:
"(...) koszty składki na ubezpieczenie związane z udzielonym kredytem, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w dwojaki sposób:
- składki na ubezpieczenie na życie i dożycie, naliczone i zapłacone przed oddaniem przedmiotowego lokalu mieszkalnego do użytkowania powiększają wartość początkową tego środka trwałego, zgodnie z art. 22g ust. 1 i 3 ww. ustawy i podlegać mogą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- składki na ubezpieczenie na życie i dożycie, zapłacone po oddaniu tego składnika majątku do użytkowania podlegają bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. (...)"
Podobnie uznał w analogicznej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 sierpnia 2009 r., nr ITPB2/415-493/09/TJ.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|