Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (345) z dnia 1.05.2013
Darowizna środka trwałego
W ewidencji środków trwałych posiadam całkowicie zamortyzowaną maszynę, którą wykorzystuję coraz rzadziej. Chciałbym darować tę maszynę synowi, aby ten wniósł ją do własnej działalności gospodarczej. Czy mój syn będzie mógł ją amortyzować? Czy ja będę zmuszony skorygować koszty podatkowe o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych?
Obdarowany będzie mógł amortyzować otrzymany w darowiźnie składnik majątku. Darczyńca nie będzie zaś zmuszony do korekty kosztów uzyskania przychodów o wartość odpisów amortyzacyjnych dokonanych od darowanego środka trwałego.
Za środek trwały podlegający amortyzacji uznaje się m.in. maszynę:
- stanowiącą własność lub współwłasność podatnika,
- nabytą lub wytworzoną we własnym zakresie,
- kompletną i zdatną do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
- wykorzystywaną przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddaną do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu (art. 22a ust. 1 updof).
Podatnik otrzymując składnik majątku w drodze darowizny, nabywa tytuł jego własności. Dochodzi zatem do spełnienia warunku posiadania własności maszyny oraz jej nabycia przez podatnika. Co prawda darowizna stanowi nieodpłatną formę nabycia, jednak ustawodawca nie stawia wymogu co do formy, w jakiej musi dojść do nabycia składnika majątku. Tak więc nabyta w darowiźnie maszyna może być uznana za środek trwały (oczywiście przy założeniu, że spełnione są pozostałe wymienione wcześniej kryteria uznania jej za taki składnik majątku).
Wartość początkową składnika majątku nabytego w darowiźnie należy ustalić w oparciu o art. 22g ust. 1 pkt 3 updof. W myśl powołanego przepisu, w razie nabycia środka trwałego m.in. w drodze darowizny, wartością tą jest wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. Zatem bez znaczenia jest wartość początkowa tego składnika majątku przyjęta przez poprzedniego właściciela (darczyńcę).
Zwróć uwagę!
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego nabytego w drodze darowizny stanowią koszt uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a updof). |
Warto podkreślić, że wprowadzenie opisanego składnika majątkowego do ewidencji środków trwałych może być u obdarowanego bardzo korzystne. Po pierwsze, dokonując amortyzacji, nie uwzględniania on odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez darczyńcę (nie ma w tym przypadku zastosowania zasada kontynuacji amortyzacji). Po drugie, powstanie możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, która przyspieszy rozliczenie podatkowych kosztów z tytułu amortyzacji tego składnika majątkowego. Przepis art. 22j updof stanowi bowiem, że prawo do ustalania takich stawek przysługuje w odniesieniu do używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika.
Jednocześnie po stronie darczyńcy w związku z przekazaniem środka trwałego w drodze darowizny nie powstaną negatywne skutki podatkowe. Darowizna - jako jedna z form zbycia - wyznacza datę zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych (jeżeli są jeszcze dokonywane), ale nie powoduje konieczności korekt dotychczas dokonanych odpisów.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|