Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Częściowa jednorazowa amortyzacja
Jestem przedsiębiorcą spełniającym definicję małego podatnika. Kupiłem samochód ciężarowy za 150.000 zł. Nie jestem zainteresowany powiększeniem straty, więc w tym roku chciałbym środek trwały zamortyzować jednorazowo do wysokości 100.000 zł, a pozostałą wartość zamortyzować jednorazowo w kolejnym roku podatkowym. Czy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają taką możliwość?
Podatnik nie musi w jednym roku zamortyzować środka trwałego w całości. W następnym roku nie ma jednak prawa do jednorazowej amortyzacji pozostałej niezamortyzowanej części tego składnika majątku. Od następnego roku podatkowego podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych.
Ustawodawca wprowadził limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, który wynosi równowartość kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów i ustanowił, że ulga jest pomocą de minimis. Przekroczenie limitu 50.000 euro lub limitu pomocy de minimis sprawia, że całej wartości środka trwałego nie można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poza tym nie ma innych ograniczeń dotyczących wysokości jednorazowych odpisów. Wobec tego podatnik nie musi w jednym roku zamortyzować środka trwałego w całości. Może w pierwszym roku dokonać odpisu w wysokości np. 2/3 jego wartości.
Podatnicy, którzy skorzystają z jednorazowej amortyzacji, od następnego roku podatkowego dokonują odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną, tj. zgodnie z art. 22k ust. 1 updof, lub metodą liniową, tj. zgodnie z art. 22i updof (art. 22k ust. 8 updof). Przy czym suma odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, nie może przekroczyć wartości początkowej tego środka.
|
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|