Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (421) z dnia 1.07.2016
Wartość początkowa wytworzonego środka trwałego, gdy wykonane prace wymagały poprawek
W trakcie budowy środka trwałego wadliwie położono płytki ceramiczne na balkonach. Zostało to ujawnione po zapłaceniu wykonawcy za prace budowlane. Kontrakt obejmował całość prac i nie można ustalić nakładów związanych z wadliwymi płytkami. Inny wykonawca zdemontował wadliwie położone płytki i położył nowe. W wyniku ugody sądowej, tytułem naprawy szkody związanej z nieusunięciem wad w robotach budowlanych, główny wykonawca budowy przekazał nam kwotę zdeponowaną u nas jako zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady i z tytułu gwarancji jakości. Jaka powinna być, zgodnie z ustawą o CIT, wartość początkowa wytworzonego środka trwałego?
Do kosztu wytworzenia środka trwałego należy zaliczyć całą kwotę zapłaconą głównemu wykonawcy, a także wartość nakładów poniesionych na wymianę wadliwie położonych płytek ceramicznych.
Za wartość początkową środków trwałych w razie wytworzenia ich we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia (art. 16g ust. 1 pkt 2 updop). W art. 16g ust. 4 updop wskazano, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Na koszt wytworzenia składają się więc następujące elementy:
- wartość, w cenie nabycia, materiałów zużytych do wytworzenia środka trwałego,
- wartość, w cenie nabycia, usług obcych wykorzystanych do wytworzenia środka trwałego,
- koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi,
- odsetki i prowizje naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania,
- inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
W przedstawionej sytuacji oznacza to, że na koszt wytworzenia złożą się koszty prac wykonanych przez głównego wykonawcę, w tym koszty prac wadliwie wykonanych, jak i nakłady poniesione na wymianę wadliwie położonych płytek. Z kolei otrzymane odszkodowanie od głównego wykonawcy robót budowlanych stanowić będzie przychód podatkowy w dacie jego otrzymania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|