Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (416) z dnia 20.04.2016
Zmywarka do zabudowy jako odrębny od budynku środek trwały
Czy zmywarka do zabudowy zamontowana w meblach na wymiar znajdujących się w biurze firmy może stanowić odrębny od budynku środek trwały?
Zmywarka do zabudowy zamontowana w meblach na wymiar stanowi odrębny od budynku środek trwały.
Amortyzacji środków trwałych dokonuje się (co do zasady) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, który odwołuje się do symbolu Klasyfikacji Środków Trwałych. Rozwinięcie zakresu przedmiotowego środków trwałych, wskazanych w art. 22a ust. 1 updof i art. 16a ust. 1 updop, ma miejsce w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622.
Klasyfikacja Środków Trwałych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Ze wstępnych objaśnień zawartych w rozporządzeniu wynika, że w KŚT za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się generalnie pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może być nim np. budynek.
Zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do grupy 1 środków trwałych obejmującej m.in. budynki, do wyposażenia budynku zalicza się:
- wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz
- normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble.
Zmywarki do zabudowy nie można uznać za wyposażenie budynku, gdyż nie jest w niego wbudowana. W konsekwencji do wartości początkowej budynku nie zalicza się wydatku na nabycie tego urządzenia. Wydatek ten, jako wydatek na nabycie odrębnego składnika majątku, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tego środka trwałego. Przy czym, jeżeli wartość początkowa tego środka trwałego nie przekracza kwoty 3.500 zł, możliwe jest zastosowanie w stosunku do niego szczególnych regulacji, tzn.:
- bezpośrednie odpisanie w koszty wydatku poniesionego na jego nabycie (na podstawie art. 22d ust. 1 updof lub art. 16d ust. 1 updop) lub
- dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania do używania lub miesiącu następnym (na podstawie art. 22f ust. 3 updof lub art. 16f ust. 3 updop).
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|