Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (908) z dnia 20.03.2016
Kredyt na rozbudowę środka trwałego
Przedsiębiorca uzyskał kredyt na rozbudowę budynku wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Czy odsetki naliczone przez bank do momentu zakończenia rozbudowy mogą być kosztem podatkowym w dacie zapłaty, czy powiększają wartość początkową środka trwałego?
Odsetki od kredytu na rozbudowę budynku naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. |
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł (por. art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF).
Nie ulega wątpliwości, że w przypadku prowadzenia prac ulepszeniowych polegających na rozbudowie budynku, ich wartość należy ustalić na podstawie kosztu wytworzenia.
Zgodnie z art. 22g ust. 4 ustawy o PDOF, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Z przywołanego przepisu jednoznacznie wynika że odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powinny zwiększać koszt wytworzenia środka trwałego.
W tym miejscu mogą powstać jednak wątpliwości czy zasada ta dotyczy jedynie "pierwszego" przekazania środka trwałego po jego wytworzeniu, czy też należy ją również stosować przy przekazaniu do używania ulepszonego środka trwałego.
Naszym zdaniem, definicję kosztu wytworzenia należy stosować w pełnym zakresie również przy ulepszeniu środków trwałych. Ustawa o PDOF nie zawiera bowiem żadnych szczególnych regulacji określających koszt wytworzenia przy ulepszeniu.
Zatem wydaje się, że odsetki od kredytu uzyskanego na sfinansowanie rozbudowy budynku naliczone do dnia przekazania ulepszonego budynku do używania powinny zwiększyć koszt ulepszenia, a tym samym wartość początkową środka trwałego.
Należy wskazać, że chodzi tu o odsetki zarówno naliczone przez bank, jak i samego podatnika na dzień oddania środka trwałego do używania. Nie ma tutaj warunku dotyczącego ich zapłaty. Kwestię tę potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 30 kwietnia 2013 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa. Stwierdzono tam m.in.:
"(...) Przy ustalaniu podstawy amortyzacji uwzględnia się (...) naliczone odsetki, które pomimo, iż nie zostały zapłacone, zwiększają wartość początkową składników majątku podlegających amortyzacji. Po przekazaniu środka trwałego do używania naliczone odsetki zalicza się natomiast bezpośrednio w dacie zapłaty do kosztów podatkowych (pokreśl. red.). (...)"
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|