Gazeta Podatkowa nr 60 (1205) z dnia 27.07.2015
Różnice kursowe przy zaliczce w imporcie
Kontrahentowi z Chin w czerwcu 2015 r. zapłaciłam zaliczkę na poczet dostawy ubrań roboczych dla pracowników. W lipcu 2015 r. kontrahent wystawił mi w dolarach ostateczną fakturę dokumentującą ten zakup, po czym uregulowałam pozostałą część zobowiązania. Zarówno zapłata zaliczki, jak i pozostałej części zobowiązania nastąpiła w dolarach z konta złotówkowego. Jak w tej sytuacji ustalić różnice kursowe dotyczące tej transakcji?
Różnice kursowe mogą wystąpić również w sytuacji, gdy za daną transakcję płatność następuje dwuetapowo, tj. w formie zaliczki i pozostałej części zobowiązania. Przy ich ustalaniu trzeba jednak pamiętać, że zaliczka nie stanowi kosztu podatkowego.
Tym samym Czytelniczka obowiązana jest ustalić różnice kursowe dwukrotnie: raz w dacie wystawienia faktury w zakresie kwoty zapłaconej zaliczkowo, a drugi raz w dacie zapłaty pozostałej kwoty zobowiązania - odnośnie tej części płatności. Podatkowe różnice kursowe powstaną więc:
- między wartością kosztu poniesionego w walucie obcej przeliczoną według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (odpowiadającą kwocie wpłaconej zaliczki) a kwotą wpłaconej zaliczki, przeliczoną na złote po kursie sprzedaży dolara stosowanym w tym dniu przez bank oraz
- między wartością kosztu poniesionego w walucie obcej przeliczoną według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (odpowiadającą pozostałej kwocie zobowiązania) a pozostałą zapłaconą kwotą zobowiązania, przeliczoną na złote po kursie sprzedaży dolara stosowanym w tym dniu przez bank.
Dodatnie różnice kursowe zwiększą przychody, a ujemne - koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 24c ustawy o pdof.
Przykład Dnia 17 czerwca 2015 r. podatnik wpłacił zaliczkę na poczet dostawy odzieży roboczej dla pracowników w kwocie 700 USD. Kurs sprzedaży USD stosowany przez bank podatnika z dnia zapłaty zaliczki wyniósł 3,70 zł* za 1 USD. Fakturę dokumentującą zakup odzieży roboczej kontrahent wystawił w dniu 10 lipca 2015 r. na kwotę 1.000 USD. Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. z 9 lipca 2015 r. wyniósł 3,80 zł* za 1 USD. Pozostałą część zobowiązania w kwocie 300 USD podatnik zapłacił 15 lipca 2015 r. Kurs sprzedaży USD stosowany przez bank podatnika z dnia zapłaty tej kwoty wyniósł 3,60 zł* za 1 USD. Podatnik ustalił różnice kursowe:
* kurs przykładowy |
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|