Gazeta Podatkowa nr 9 (1571) z dnia 31.01.2019
Rozliczanie różnic kursowych w podatku dochodowym
Jestem przedsiębiorcą, który rozlicza podatek dochodowy na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zdarza się, że wystawiam fakturę w walucie obcej z tytułu sprzedaży towaru dla kontrahenta zagranicznego. Czy w takiej sytuacji muszę rozliczać różnice kursowe dla celów podatkowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1199310)
Na gruncie podatku dochodowego do powstania podatkowych różnic kursowych dochodzi, gdy zachodzą sytuacje określone w art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). W myśl tych przepisów różnice kursowe mogą powstać, gdy wartość przychodu należnego różni się od przychodu otrzymanego. Jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, mamy do czynienia z powstaniem dodatnich różnic kursowych, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof). Różnice kursowe zwiększają przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.
Aby podatnik miał obowiązek rozpoznać różnice kursowe, przychód należny musi być określony w walucie obcej oraz uregulowanie tej należności przez kontrahenta także musi nastąpić w walucie obcej.
Tabela kursów średnich NBP dostępna jest w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
W opisanej sprawie pierwsza z przesłanek została spełniona, ponieważ przychód należny jest wyrażony w walucie obcej. Zatem jeśli uczestnik forum otrzyma od kontrahenta zapłatę za sprzedaż towaru w walucie obcej, to w takim przypadku zostanie spełniona druga z przesłanek, która musi wystąpić, aby powstały różnice kursowe, które podlegają rozliczeniu w rachunku podatkowym. Gdyby jednak zapłata nastąpiła w złotych, to drugi z warunków nie zostałby spełniony i uczestnik forum nie miałby obowiązku ustalania różnic kursowych z tytułu zagranicznej transakcji sprzedaży.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|