Gazeta Podatkowa nr 77 (1431) z dnia 25.09.2017
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
W działalności gospodarczej (podatkowa księga) kontrahenci wpłacają mi należności za sprzedane towary wyrażone w euro na konto walutowe. Czy należy ustalać różnice kursowe, gdy środki pieniężne z rachunku walutowego zostają przewalutowane przez bank na złote w celu dokonania płatności zobowiązania krajowego?
TAK. W omawianym przypadku należy ustalić różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstają, gdy wartość otrzymanych bądź nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa (dodatnie różnice kursowe) lub wyższa (ujemne różnice kursowe) od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych (art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdof). Generalnie wpływ i wypływ środków z rachunku walutowego wyceniany jest według faktycznie zastosowanego kursu walut z tych dni. Gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, np. w razie otrzymania zapłaty w walucie obcej, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wpływu. Stąd do przeliczenia środków pieniężnych otrzymanych w walucie obcej jako zapłatę od kontrahenta zagranicznego Czytelnik zastosuje kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich wpływu, natomiast rozchód waluty z rachunku walutowego w związku z przewalutowaniem na złote powinien przeliczyć według kursu faktycznie zastosowanego przez bank do przeliczenia tej transakcji.
Wyceny wypływających z rachunku walutowego środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej Czytelnik powinien dokonać według jednej z metod stosowanych w rachunkowości, tj. metody FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) lub kursów średnioważonych (przeciętnych). Wybranej metody nie można zmieniać w trakcie roku podatkowego.
Przykład Podatnik prowadzący podatkową księgę ma na firmowym rachunku walutowym 6.000 euro. Środki te pochodzą z wpływu należności od kontrahentów zagranicznych, które zostały wycenione według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego ich wpływ, tj.:
Wypływ waluty obcej z rachunku walutowego podatnik wycenia metodą FIFO. W celu dokonania płatności na rzecz kontrahenta krajowego bank przewalutował 3.000 euro według kursu 4,24 zł/euro. W związku z tym ustalono ujemną różnicę kursową od własnych środków pieniężnych w kwocie 30 zł [3.000 euro × (4,25 zł/euro - 4,24 zł/euro)], którą należy zaliczyć do kosztów podatkowych. |
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|