Gazeta Podatkowa nr 13 (2096) z dnia 12.02.2024
Różnice kursowe u ryczałtowca
Podatnik na ryczałcie zawiesił działalność gospodarczą 31 maja 2023 r. Wcześniej wystawił fakturę, za którą zapłatę otrzymał już po zawieszeniu działalności (w lipcu 2023 r.). Faktura była wystawiona w walucie obcej i powstały różnice kursowe. Jak należy postąpić z dodatnimi i ujemnymi różnicami kursowymi powstałymi w okresie zawieszenia działalności? Czy należy doliczyć je do przychodu albo odjąć od przychodu? Czy ujemne różnice uwzględnia się ze znakiem minus w poz. 250 PIT-28?
Różnice kursowe należy rozliczyć w zeznaniu PIT-28. Będą one pomniejszały albo powiększały przychody objęte ryczałtem, a osiągnięte w całym roku 2023. Dodatkowo, w części R (poz. 250) PIT-28 trzeba wyodrębnić przychód z dodatnich różnic kursowych.
Przedsiębiorcy, po spełnieniu warunków określonych w przepisach, przysługuje prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia nie można osiągać z niej bieżących przychodów, można jednak przyjmować należności powstałe wcześniej. Jeżeli otrzymana zapłata spowoduje powstanie różnic kursowych, należy kierować się treścią art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...). Przepis ten stanowi, że do przychodów z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o pdof, z tym że ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
Warto przypomnieć, że dodatnie albo ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest odpowiednio: niższa albo wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Przedsiębiorca-ryczałtowiec, który zawiesił funkcjonowanie firmy, jest zwolniony w zakresie swojej działalności gospodarczej z obowiązku płacenia miesięcznego bądź kwartalnego ryczałtu za okres objęty zawieszeniem. Oznacza to, że ewentualne przychody uzyskane w okresie zawieszenia nie są opodatkowane na bieżąco, lecz dopiero po wznowieniu działalności albo po zakończeniu roku podatkowego.
Rozliczenie roczne ryczałtowca następuje w deklaracji PIT-28. W zeznaniu tym trzeba wykazać wszystkie przychody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, w tym także przychody uzyskane w trakcie zawieszenia funkcjonowania firmy. Różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia mają wpływ na te przychody - zwiększając je (różnice kursowe dodatnie) lub zmniejszając (różnice kursowe ujemne). Przychód uwzględniający te różnice należy wykazać w części D zeznania PIT-28. Jednocześnie w części R zeznania (poz. 250) trzeba ujawnić przychody osiągnięte w okresie zawieszenia firmy, które zostały ujęte w części D. W związku z tym, że tylko dodatnie różnice kursowe stanowią przychód, to one powinny znaleźć się w poz. 250 formularza.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|