Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (615) z dnia 1.08.2024
Zapłata zobowiązania w euro z rachunku w złotych
Spółka z o.o. otrzymała fakturę od kontrahenta z Niemiec za kupione towary handlowe. Jest ona wyrażona w euro. Spółka zleciła w banku zapłatę tej faktury również w euro. Nie posiada jednak rachunku walutowego, więc przelew został zrealizowany z rachunku bieżącego prowadzonego w złotych. Bank przeliczył zapłatę po kursie sprzedaży obowiązującym w dniu zapłaty. Czy spółka powinna ustalić różnice kursowe na tej transakcji, jeśli stosuje metodę podatkową?
Spółka powinna ustalić różnice kursowe z tytułu tej transakcji. |
W myśl art. 15a ust. 1 updop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w art. 15a ust. 2 i 3 updop.
Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 2 pkt 2 updop).
Z kolei ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 3 pkt 2 updop).
Zapłata w walucie obcej za kupione towary, gdy transakcja regulowana jest ze złotowego rachunku bankowego, pociąga za sobą dokonaną przez bank wymianę (sprzedaż) walut. W efekcie zlecenie przelewu w walucie obcej wiąże się z zakupem tej waluty od banku, a następnie przesłaniem przez bank waluty odbiorcy. Zatem, w przypadku zapłaty z rachunku złotowego kwoty w euro, kurs wymiany obowiązujący w banku, z którego płatność jest dokonywana, należy potraktować jako kurs faktycznie zastosowany.
W opisanym przypadku mogą wystąpić podatkowe różnice kursowe w wysokości różnicy między:
- wartością kosztu poniesionego w walucie obcej przeliczonego na złote po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jego poniesienia a
- kwotą zapłaty za ten koszt, przeliczoną na złote po kursie faktycznie zastosowanym, tj. kursie po jakim bank zaksięgował transakcję na rachunku bankowym.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|