Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (381) z dnia 1.11.2014
Przychód denominowany w walucie obcej
Spółka z o.o. podpisała kontrakt na dostawę towaru. Strony umowy ustaliły, że zapłata za ten towar ma wynieść równowartość w złotych pewnej kwoty określonej w euro. Kwota ta ma być przeliczona na walutę polską według kursu sprzedaży euro z dnia dostarczenia danej partii towaru, stosowanego przez bank obsługujący kontrahentów. Czy w tym przypadku powstaną podatkowe różnice kursowe?
W tym przypadku nie powstaną podatkowe różnice kursowe.
Aby powstały podatkowe różnice kursowe, muszą łącznie wystąpić dwa zdarzenia:
1) przychód z tytułu dostawy towaru jest określony w walucie obcej oraz
2) należność za dostarczony towar jest uiszczana w walucie obcej.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu przychody spółki nie zostały określone w walucie obcej. Są jedynie w niej denominowane. Do określenia tych przychodów spółka powinna uwzględnić równowartość w złotych uzgodnionej kwoty wyrażonej w euro, przyjmując kurs sprzedaży euro z dnia dostawy towaru. Należność za towar również otrzyma w złotówkach. Nie wystąpią więc tutaj zdarzenia, które powodowałyby powstanie różnic kursowych.
W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Natomiast za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c-3e updop, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Ze stanu faktycznego zawartego w pytaniu należy wnioskować, że przychód powstanie w dacie wydania rzeczy (dostawy towaru). Na ten dzień można bowiem najwcześniej ustalić kwotę przychodu, skoro jej wysokość jest uzależniona od kursu sprzedaży euro z dnia dostawy towaru.
Przykład
Spółka z o.o. A podpisała kontrakt ze spółką z o.o. B na dostawę towaru. Należność za ten towar wynosi netto równowartość w złotych 8.000 euro. Strony uzgodniły, że do przeliczenia tej kwoty na walutę polską ma być przyjęty kurs sprzedaży euro z dnia dostarczenia towaru, stosowany przez bank obsługujący obie spółki. Dostawa towaru miała miejsce 30 października br. Kurs sprzedaży euro w banku obsługującym spółkę B wynosił w tym dniu 4,18 zł/euro. W spółce A 30 października powstał przychód do celów podatkowych w wysokości 33.440 zł (8.000 euro x 4,18 zł/euro). |
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|