Gazeta Podatkowa nr 6 (1360) z dnia 19.01.2017
Różnice kursowe u ryczałtowca
Prowadząc jednoosobową działalność handlową opodatkowaną tzw. ryczałtem ewidencjonowanym dokonuję sprzedaży towarów dla kontrahentów zagranicznych, wystawiając na ich rzecz faktury w walucie obcej. Przychody wyrażone w walucie obcej przeliczam na złote i ujmuję w ewidencji przychodów. Czy powstają z tego tytułu różnice kursowe? Jeśli tak, w jaki sposób ujmować je w ewidencji przychodów?
Przychodami z działalności gospodarczej u podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są także przychody, o których mowa w art. 14 ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). Wśród nich ustawodawca wymienia różnice kursowe (art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof).
Różnice kursowe z tytułu uzyskanych przychodów tzw. ryczałtowcy mają obowiązek ustalać w oparciu o art. 24c ustawy o pdof. W tym celu należy porównać przychód należny wyrażony w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z przychodem faktycznie otrzymanym, przeliczonym według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia jego otrzymania. Gdy wartość przychodu należnego jest niższa od wartości przychodu w dniu jego otrzymania, wówczas podatnik ustala dodatnie różnice kursowe. Z kolei ujemne różnice kursowe powstaną, gdy przychód należny jest wyższy od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania.
Zgodnie z art. 24c ust. 1 ustawy o pdof dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne - koszty uzyskania przychodów. Reguła ta nie ma jednak zastosowania w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie uwzględniają oni bowiem w rachunku podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Z tego powodu obowiązują ich odrębne zasady rozliczania różnic kursowych, które wskazano w art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Stosownie do tego przepisu dodatnie różnice zwiększają przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, natomiast ujemne różnice kursowe zmniejszają te przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym różnice te powstały.
Stąd Czytelnik ma obowiązek uzyskane przychody zwiększać o dodatnie różnice kursowe, a zmniejszać o ujemne różnice kursowe.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|