Gazeta Podatkowa nr 101 (1351) z dnia 19.12.2016
Różnice kursowe od pożyczki w walucie obcej
Jeśli pożyczka została udzielona w walucie obcej i jej spłata następuje również w walucie obcej, to różnice kursowe powstałe z tytułu tej spłaty mogą być uwzględnione w rachunku podatkowym. Różnice kursowe dodatnie zwiększają odpowiednio przychody, a różnice kursowe ujemne - koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.827.2016.1.AK.
Spółka, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji, zawarła umowę pożyczki ze swoim akcjonariuszem. Pożyczka została spółce udzielona w walucie obcej. Jej kwota zostanie pożyczkodawcy zwrócona w walucie, w jakiej została udzielona. Pożyczka ta zostanie przez spółkę wykorzystana w części na finansowanie jej bieżącej działalności, a częściowo na wypłatę dywidendy.
Pytająca spółka ustala różnice kursowe dla celów podatku dochodowego tzw. metodą podatkową, tj. w oparciu o art. 15a ustawy o pdop. W przedstawionej sytuacji miała ona wątpliwość, czy różnice kursowe powstałe z tytułu spłaty w walucie obcej kwoty głównej pożyczki, zaciągniętej w walucie obcej częściowo w celu wypłaty dywidendy, zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe oraz koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe. W jej ocenie różnice kursowe stanowiące różnicę pomiędzy wartością pożyczki udzielonej w walucie obcej i wartością tej pożyczki na dzień jej spłaty mogą zostać uwzględnione odpowiednio w przychodach podatkowych lub kosztach uzyskania przychodów.
Na potwierdzenie swojego stanowiska spółka przytoczyła treść art. 15a ust. 2 pkt 5 oraz art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o pdop, które wskazują, kiedy powstają różnice kursowe w związku z otrzymanymi pożyczkami wyrażonymi w walucie obcej. Na mocy tych przepisów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Ujemne różnice kursowe powstają natomiast przy odwrotnej relacji kursów.
Następnie pytająca spółka wskazała, że ustawodawca nie uzależnił możliwości uwzględnienia powstałych różnic kursowych w kosztach bądź przychodach podatkowych od dopuszczalności zaliczenia wydatków na spłatę pożyczki do kosztów uzyskania przychodów. Z tego względu nawet jeśli pożyczka ta przeznaczona jest w części na sfinansowanie wypłaty dywidendy, to powstałe przy jej spłacie różnice kursowe można zaliczyć odpowiednio do przychodów podatkowych bądź kosztów uzyskania przychodów.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.
Warto zaznaczyć, że w podobnej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zajął analogiczne stanowisko w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2016 r., nr IBPB-1-1/4510-205/15/AP.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|