Gazeta Podatkowa nr 43 (1293) z dnia 30.05.2016
Wartość początkowa środka trwałego a różnice kursowe
Różnice kursowe zrealizowane po oddaniu środków trwałych do używania nie powinny zwiększać ich wartości początkowej. Należy je uwzględnić odpowiednio w przychodach lub kosztach podatkowych w momencie ich realizacji. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2016 r., nr IPPB6/4510-92/16-4/AK.
Podatnik będący osobą prawną prowadzi działalność gospodarczą, która polega m.in. na budowie farm wiatrowych. Inwestycje te stanowią u niego środki trwałe, a prace budowlane są wykonywane przez jednego lub kilku wykonawców. Specyfika takich inwestycji powoduje, że często do ostatecznych rozliczeń z wykonawcami, tj. do wystawienia faktur końcowych i płatności za nie, dochodzi już po oddaniu wybudowanych farm wiatrowych do używania i ustaleniu ich wartości początkowej.
Z tego względu, aby prawidłowo wyznaczyć wartość początkową środków trwałych składających się na farmę wiatrową, podatnik dokonuje oszacowania wydatków inwestycyjnych poniesionych m.in. w związku z zakupionymi usługami wykonanymi przed oddaniem środków trwałych do używania, lecz jeszcze niezafakturowanymi. Wartość tych wydatków jest mu znana, gdyż wynika z podpisanych umów, i jest ona księgowana na podstawie innych niż faktura dowodów księgowych.
Problem stanowią rozliczenia w walutach obcych. Do realizacji różnic kursowych dochodzi bowiem dopiero z chwilą zapłaty należności zagranicznych, czyli często już po oddaniu środków trwałych wchodzących w skład farmy wiatrowej do używania. W związku z tym podatnik nie zna ich wysokości na moment ustalania wartości początkowej tych środków trwałych i nie ujmuje ich w tej wartości. W przedstawionej sytuacji miał on wątpliwość, czy postępuje poprawnie, jeśli wartości początkowej środków trwałych nie koryguje o kwotę różnic kursowych zrealizowanych po oddaniu farm wiatrowych do używania. Ustalone różnice kursowe, które rozlicza dla celów podatku dochodowego metodą podatkową określoną w art. 15a ustawy o pdop, uwzględnia natomiast bezpośrednio w kosztach bądź przychodach podatkowych z chwilą dokonania zapłaty.
Zdaniem pytającego, jego postępowanie jest prawidłowe. Zwrócił on uwagę, że przy zakupie lub wytworzeniu środków trwałych, cenę nabycia lub koszt wytworzenia tych składników koryguje się, na podstawie art. 16g ust. 5 ustawy o pdop, o różnice kursowe, które zostały naliczone do dnia przekazania ich do używania. Z przepisu tego wprost wynika, że przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych znaczenie mają tylko takie różnice kursowe, które powstały do momentu wprowadzenia środków trwałych do używania. W związku z tym, jeśli uregulowanie zobowiązania wyrażonego w walucie obcej następuje po oddaniu tych środków do użytkowania, to różnice kursowe powstałe z chwilą realizacji zapłaty powinny zostać odniesione bezpośrednio do kosztów lub przychodów podatkowych.
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|