Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (416) z dnia 20.04.2016
Faktura pro forma a różnice kursowe
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od kontrahenta otrzymałem fakturę pro forma wystawioną w euro. Wynikającą z niej kwotę zapłaciłem, po czym otrzymałem fakturę ostateczną. Która z tych faktur jest podstawą do ustalenia różnic kursowych powstałych w związku z zakupem towarów?
Różnice kursowe należy ustalić w oparciu o fakturę ostateczną.
Faktura pro forma wystawiana jest przed zawarciem transakcji, zazwyczaj w celach informacyjnych w zakresie daty, wysokości i formy płatności. Jest np. potwierdzeniem przyjęcia zamówienia do wykonania. Taka faktura nie dokumentuje zdarzenia gospodarczego, tj. zakupu towaru lub usługi. Powoduje to, że podatnik (nabywca) nie może na jej podstawie ująć w podatkowej księdze poniesionego kosztu. W konsekwencji faktura pro forma nie jest również podstawą do ustalenia różnic kursowych.
Podstawą do ujęcia w księdze kosztu zakupu towaru lub usługi i ustalenia różnic kursowych jest faktura (tu: faktura ostateczna). W tym przypadku różnice kursowe powstaną, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury ostatecznej różni się od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|