Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Kiedy kwota zwiększenia odpisu na ZFŚS będzie kosztem podatkowym?
Spółka z o.o. zwiększyła odpis podstawowy na ZFŚS za 2014 r., gdyż rzeczywisty stan zatrudnienia, w stosunku do planowanego, uległ na koniec 2014 r. zwiększeniu. Kiedy kwotę stanowiącą równowartość tego zwiększenia powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Kwotę stanowiącą równowartość zwiększenia odpisu na ZFŚS spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie przekazania środków pieniężnych na rachunek tego Funduszu.
Zasady naliczania corocznego odpisu podstawowego na ZFŚS reguluje art. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Przepis ten stanowi, że coroczny odpis podstawowy nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Natomiast sposób obliczania tej liczby określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. nr 43, poz. 349). Stosownie do przepisów tego rozporządzenia, podstawę naliczania rocznego odpisu podstawowego na Fundusz stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Jeżeli więc u pracodawcy wystąpi różnica między planowanym i faktycznym stanem zatrudnienia, zobowiązany jest on skorygować wysokości odpisu podstawowego (zmniejszyć lub zwiększyć ten odpis).
W przypadku, o którym mowa w treści pytania, spółka zobligowana jest zwiększyć ten odpis. Zwiększenie odpisu spowoduje powstanie kosztu podatkowego w dniu, w którym środki pieniężne stanowiące równowartość tego zwiększenia zostaną wpłacone na rachunek Funduszu. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b updop. Przepis ten stanowi, że odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek tego Funduszu.
Jeżeli zatem spółka przekazała środki pieniężne na rachunek Funduszu w 2014 r., to zwiększyły one koszty podatkowe 2014 r. Jeżeli natomiast dokona tego dopiero w 2015 r., to będą one kosztem podatkowym w 2015 r.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|