Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1159) z dnia 10.03.2023
Moment korekty kosztów podatkowych w związku z ustawowym obniżeniem cen energii elektrycznej
Spółka z o.o. w celu skorzystania ze wsparcia udzielanego odbiorcom energii elektrycznej polegającego na skorzystaniu z obniżonej ceny za energię elektryczną, w dniu 30 listopada 2022 r. złożyła dostawcy energii stosowne oświadczenie. W związku z tym spółka otrzymała w lutym 2023 r. faktury korygujące, obniżające cenę energii elektrycznej za okres wrzesień-listopad 2022 r. W którym momencie spółka powinna zmniejszyć koszty uzyskania przychodów na podstawie ww. korekt: w miesiącu otrzymania faktury korygującej czy wstecz, tj. w 2022 r.?
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, korekty kosztów uzyskania przychodów spółka powinna dokonać w miesiącu otrzymania faktur korygujących, tj. w lutym 2023 r. |
Wsparcie dla uprawnionych odbiorców energii elektrycznej
Mocą ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz. U. poz. 2243 ze zm.) wprowadzono nowe rozwiązania polegające na stosowaniu maksymalnych cen sprzedaży energii elektrycznej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Dla uprawnionych podmiotów, np. przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, cena maksymalna została ustalona na poziomie 785 zł/MWh (cena maksymalna nie zawiera VAT oraz podatku akcyzowego).
Warunkiem skorzystania przez uprawnionych przedsiębiorców z ww. wsparcia (tj. z ochrony ceny maksymalnej) jest złożenie sprzedawcy energii elektrycznej stosownego oświadczenia. Ustawowy termin do złożenia tego oświadczenia to - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego albo średniego przedsiębiorcy - generalnie 30 listopada 2022 r. Złożenie ww. oświadczenia po upływie tego terminu powoduje, że wobec tego odbiorcy cena maksymalna będzie stosowana od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. W niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z ww. ceny wstecz, tj. w okresie od 24 lutego 2022 r. do 30 listopada 2022 r., np. w przypadku, gdy umowa sprzedaży została zawarta po dniu 23 lutego 2022 r. (zob. art. 3 ust. 2 ww. ustawy).
Na temat powyższego wsparcia pisaliśmy m.in. w BI nr 34 z 1 grudnia 2022 r.
Moment korekty kosztów podatkowych
Na gruncie CIT (a także PIT) moment dokonania korekty kosztu uzyskania przychodów uzależniony jest od przyczyny korekty, tj. czy korekta jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, czy wynika z innych przyczyn.
Jeśli korekta kosztu uzyskania przychodów (w tym odpisu amortyzacyjnego), nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli w ww. okresie podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 15 ust. 4i-4j ustawy o PDOP (i art. 22 ust. 7c-7d ustawy o PDOF).
Jeśli natomiast przyczyną wystawienia faktury korygującej jest błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka, wówczas korekty kosztu podatkowego dokonuje się wstecz, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik potrącił koszt na podstawie faktury pierwotnej.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, przyczyną wystawienia faktur korygujących nie był błąd rachunkowy czy inna oczywista omyłka, lecz nowa okoliczność. Nie ma zatem uzasadnienia do dokonywania korekty kosztów podatkowych wstecz, tj. w okresie, w którym rozpoznano koszt podatkowy na podstawie faktur "pierwotnych". W tym przypadku korekty kosztów uzyskania przychodów dokonuje się na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym spółka otrzymała faktury korygujące, czyli w lutym br.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|