Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (454) z dnia 20.11.2017
Wydatki na terapię psychologiczną pracowników jako koszty uzyskania przychodów
Wydatki na terapię psychologiczną pracowników wykonujących pracę związaną z dużym ryzykiem wypadkowości są kosztami uzyskania przychodów. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 października 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.203.2017.1.AW.
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Spółka akcyjna zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem rud metali. W związku z zakresem i charakterem prowadzonej działalności, istnieje ciągłe ryzyko wypadkowości na terenie oddziałów spółki (kopalni), co jest niezależne od spółki. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych. Ze względu na to spółka nabywa usługi medyczne polegające na świadczeniu pomocy psychologicznej lub psychologiczno-psychiatrycznej. Pomoc ta udzielana jest osobom uczestniczącym w wypadkach przy pracy lub zdarzeniach potencjalnie wypadkowych na terenie oddziałów spółki, które odniosły obrażenia w takich wypadkach, uczestniczyły w wypadkach, uczestniczyły w zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, były świadkami wypadków, brały udział w akcjach ratowniczych, oraz rodzinom, osobom spokrewnionym, powinowatym, a także bliskim osób uczestniczących w wypadkach.
Spółka powzięła wątpliwość, czy wydatki na zakup tych usług stanowią koszty uzyskania przychodów? Jej zdaniem wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Organ podatkowy zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że w świetle art. 15 ust. 1 updop wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.
Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki z tytułu wymienionych usług medycznych, bowiem usługi te są związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|