Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (446) z dnia 20.07.2017
Wydatek z tytułu opłacenia abonamentu RTV
Spółka z o.o. opłaca abonament radiowo-telewizyjny. W oparciu o jaki dokument należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesiony z tego tytułu wydatek?
Wydatek z tytułu opłacenia abonamentu RTV kwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów można udokumentować:
- spersonalizowanym formularzem polecenia przelewu/wpłaty gotówki,
- standardowym blankietem wpłat na rachunek bankowy, bądź
- wydrukiem przelewu dokonanego elektronicznie.
Przypominamy, że w myśl art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu:
- osiągnięcia przychodów lub
- zachowania źródła przychodów albo
- zabezpieczenia źródła przychodów,
z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Ustawodawca posługując się zwrotem "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu", przypisuje temu określeniu cechę zamierzonego działania podatnika. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanym w ustawie o CIT - wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 kwietnia 2016 r., nr ITPB1/4511-84/16/JŁ).
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Przepisy ustawy o CIT nie precyzują, za pomocą jakich dowodów powinny być dokumentowane wydatki w firmie. Jedynie art. 9 updop stanowi, że podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Tymczasem te inne przepisy to przepisy ustawy o rachunkowości.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej, w zakładce Abonament/Dokumenty do pobrania/Informacja o sposobie dokumentowania wydatków z tytułu opłat abonamentowych za używanie odbiorników rtv podała, że: "Dowody wpłaty opłaty abonamentowej (spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki, standardowe blankiety wpłat na rachunek bankowy, a także wydruki przelewów elektronicznych) są dowodami księgowymi wymaganymi do prowadzenia ewidencji kosztów. Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników rtv nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT określonym w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...). W związku z powyższym za wniesienie opłaty abonamentowej rtv placówki Poczty Polskiej nie wystawiają faktur (...)".
Generalnie przyjmuje się, że dokument, który spełnia wymogi do uznania go za dowód księgowy do celów bilansowych, może stanowić podstawę do ujęcia wydatków w kosztach podatkowych, oczywiście przy założeniu, że wydatek ten spełnia definicję kosztu uzyskania przychodów z art. 15 ust. 1 updop.
Z interpretacji organów podatkowych "Dowód księgowy, który będzie właściwy do wprowadzenia kosztu do ksiąg rachunkowych, będzie również stosownym dokumentem do celów podatkowych, choć niejednokrotnie dokumentem niewystarczającym. Należy bowiem podkreślić, że podatnik ma obowiązek nie tylko udokumentować, że wydatek został poniesiony (prawidłowo zarachowany), ale wykazać także, że poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu". (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 września 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-637/16-1/AnK) |
Reasumując, opłata abonamentowa spełniająca przesłanki do uznania jej za koszt uzyskania przychodów może zostać udokumentowana np. formularzem polecenia przelewu/wpłaty gotówki czy też wydrukiem przelewu on-line.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|