Gazeta Podatkowa nr 53 (1094) z dnia 3.07.2014
Zakup roweru w kosztach działalności gospodarczej
Firma osoby fizycznej zatrudniła konserwatorów, którzy przeprowadzają przeglądy instalacji w budynkach mieszkalnych. Jeden z nich nie posiada własnego środka lokomocji, dlatego przedsiębiorca postanowił kupić rower za kwotę 1.900 zł. Pracownik ten będzie go wykorzystywał w godzinach pracy w celu wykonania powierzonych mu zadań. Czy wartością tego roweru oraz wydatkami związanymi z jego eksploatacją można obciążać koszty podatkowe?
Rowery, zwłaszcza w dużych miastach, stają się coraz bardziej powszechnymi środkami transportu wykorzystywanymi nie tylko do celów prywatnych, ale również służbowych w prowadzeniu działalności gospodarczej. W "zakorkowanej" przestrzeni miejskiej pozwalają one na szybsze przemieszczanie się, są tańsze w eksploatacji od aut i z pewnością łatwiej je zaparkować.
Aby rozliczyć w podatkowych kosztach firmowych wydatki na zakup roweru, należy udowodnić jego przydatność w prowadzeniu firmy.
Wydatku poniesionego na zakup roweru ustawodawca nie wymienił w art. 23 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) jako wyłączonego z kosztów uzyskania przychodów. To jednak nie oznacza jeszcze, że może on obciążać firmowe koszty podatkowe. Aby mógł być do tych kosztów zaliczony, podatnik musi udowodnić, że może on mieć wpływ na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła ich powstawania. W praktyce zatem konieczne jest wskazanie, że rodzaj działalności uzasadnia używanie na jej potrzeby jednośladu oraz służy on wyłącznie do jej prowadzenia. W sytuacji opisanej w pytaniu warunek ten jest spełniony.
Gdy cena roweru nie przekracza 3.500 zł, to nawet jeśli przewidywany okres jego użytkowania jest dłuższy niż rok podatnik może nie zaliczać go do środków trwałych, tylko wydatki na jego nabycie ująć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w miesiącu oddania roweru do używania (art. 22d ust. 1 ustawy o pdof). Z kolei podatnik, który zdecyduje się na zaliczenie go do środków trwałych, może od jego wartości dokonać odpisu jednorazowo w miesiącu oddania go do używania albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof).
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|