Gazeta Podatkowa nr 47 (1088) z dnia 12.06.2014
Dotacja dla bezrobotnego a koszty podatkowe
Jako osoba bezrobotna otrzymałam z urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dla działalności tej wybrałam opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Z uzyskanych w ten sposób pieniędzy kupiłam komputer, drukarkę i samochód oraz wyposażenie biura. Z uwagi na wartość tych składników część z nich zaliczę do środków trwałych, a część do wyposażenia. Czy wydatki poniesione na ich nabycie mogę rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów?
Zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków sfinansowanych dotacją otrzymaną na rozpoczęcie działalności gospodarczej zależy od tego, czy składniki majątku sfinansowane pieniędzmi pochodzącymi z tej dotacji zostaną zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych czy też będą stanowić wyposażenie.
W odniesieniu do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, których zakup sfinansowany został z tego źródła, należy stosować art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof. Z zawartych w nim uregulowań wynika, że odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej takich składników majątku nie można ująć w kosztach uzyskania przychodów, gdy wydatki na ich nabycie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Tym samym, gdy zakup środka trwałego podatnik finansuje w całości z dotacji, wówczas kosztu podatkowego nie stanowi cały odpis amortyzacyjny. Natomiast gdy taki zakup byłby tylko w części sfinansowany dotacją, wówczas kosztu podatkowego nie stanowiłby odpis amortyzacyjny jedynie od tej części wartości początkowej środka trwałego, która tą dotacją została pokryta - odpis amortyzacyjny od części wartości początkowej sfinansowanej środkami własnymi koszt taki może bowiem stanowić.
Podatnik prowadzący księgę podatkową wykazuje wyposażenie o wartości początkowej przekraczającej 1.500 zł w ewidencji wyposażenia.
Z kolei w przypadku zakupu wyposażenia podatnik może wydatki sfinansowane omawianą dotacją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dla takiej ich kwalifikacji nie ma znaczenia fakt, że otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof. W tym przypadku kwalifikacji kosztu należy dokonać na zasadach ogólnych, tzn. koszt musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|