Przegląd Podatku Dochodowego nr 3 (363) z dnia 1.02.2014
Kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych opłatę za 2013 r. z tytułu korzystania ze środowiska?
Opłatę za korzystanie w 2013 r. ze środowiska wpłaca się do 31 marca 2014 r. W którym roku podatkowym opłata ta powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów u podatników prowadzących księgi rachunkowe?
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe opłatę za korzystanie ze środowiska powinni ująć w koszty uzyskania przychodów w 2013 r. |
Obowiązek uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska regulują przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2013 r. poz. 1232 ze zm.). Od 1 stycznia 2013 r. podmiot korzystający ze środowiska wnosi opłatę za dany rok kalendarzowy do dnia 31 marca następnego roku. Podmiot zobowiązany wnieść taką opłatę za 2013 r., powinien ustalić we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnieść ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2014 r. (art. 284 ust. 1 i art. 285 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska).
Opłaty za prawnie dozwolone gospodarcze korzystanie ze środowiska można zaliczyć do kosztów podatkowych. Są to bowiem koszty związane z wykonywaniem działalności, a obowiązek ich ponoszenia nie wynika z faktu naruszenia prawa, lecz ciąży z tytułu zgodnego z prawem korzystania ze środowiska. Nie są one również wymienione w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop.
Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska są kosztem związanym z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, których nie można przypisać do konkretnego przychodu. Jako mające pośredni związek z przychodami podatnika można je ująć w kosztach uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
U podatników prowadzących księgi rachunkowe za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Nie dotyczy to rezerw oraz biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Tak wynika z art. 22 ust. 5d updof oraz art. 15 ust. 4e updop. W rachunkowości zaś, zgodnie z zasadą memoriału, opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska powinny być ujęte w księgach rachunkowych roku, którego dotyczą.
Należy pamiętać, że do kosztów podatkowych można zaliczyć opłaty za prawnie dozwolone gospodarcze korzystanie ze środowiska. Natomiast wszelkie opłaty, kary i odszkodowania, a także odsetki od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska nie są dla celów podatku dochodowego uważane za koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof i art. 16 ust. 1 pkt 19 lit. a) updop. Przykładowo do kosztów uzyskania przychodów podatnik nie może zaliczyć np. opłaty podwyższonej o 500% nałożonej, zgodnie z art. 292 pkt 1 ustawy - Prawo o ochronie środowiska, na podmiot wprowadzający do powietrza gazy w przypadku braku wymaganego pozwolenia.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|