Gazeta Podatkowa nr 96 (1033) z dnia 2.12.2013
Nadpłata składek na FP i FGŚP a firmowe koszty podatkowe
W 2012 r. nienależnie opłaciliśmy składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionego u nas emeryta. Ich wartością obciążyliśmy koszty podatkowe w 2012 r. W bieżącym roku sporządziliśmy korektę dokumentów rozliczeniowych za ten okres, w związku z czym powstała w ZUS nadpłata składek na te Fundusze. Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować koszty uzyskania przychodów ubiegłego roku, wyłączając z nich niesłusznie opłacone składki?
Dla celów podatku dochodowego składki na FP i FGŚP, opłacane przez pracodawcę za pracowników, podlegają ujęciu w kosztach podatkowych na zasadach przewidzianych w art. 22 ust. 6bb ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem, stanowią one koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że zostaną opłacone z tytułu:
- należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
- należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych w dacie ich zapłaty (art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o pdof).
Jak wynika z powyższego, przepisy ustawy o pdof nie uzależniają momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na wspomniane Fundusze od faktu, czy są one należnie opłacane do ZUS lub np. czy są ustalone w prawidłowej wysokości. Moment ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów zależy od terminu ich płatności.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu nie należy korygować kosztów uzyskania przychodów poniesionych w 2012 r. Rozliczenie w podatku dochodowym kwoty nienależnie opłaconych składek powinno nastąpić na bieżąco. Sposób tego rozliczenia będzie zależał jednak od formy, w jakiej pracodawca odzyska powstałą nadpłatę. Jeśli kwota nienależnie opłaconych składek zostanie zwrócona pracodawcy przez ZUS bezpośrednio na konto, wówczas, w myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof, będzie stanowiła dla niego przychód podatkowy. Natomiast w sytuacji, w której nadpłata zostanie zaliczona np. na poczet bieżących składek, wówczas zostanie ona rozliczona w kosztach poprzez ujęcie w nich wartości składek opłacanych na bieżąco, pomniejszonej o kwotę nadpłaconych składek.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|