Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (814) z dnia 10.08.2013
Wydatki bezpośrednio sfinansowane z dotacji wolnej od podatku a koszty uzyskania przychodu - wyrok NSA
Wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dotacji wolnej od podatku nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego, wydatki (koszty) te nie mogą być jednocześnie uwzględniane w kosztach podatkowych poprzez zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o PDOF. |
(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 maja 2013 r., sygn. akt II FSK 1848/11)
W myśl ww. przepisów, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Dotyczy to również przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania.
Przedmiotem sporu było ustalenie, czy powyższe zasady mają zastosowanie do sytuacji, w której podatniczka prowadząca przedszkole niepubliczne uzyskiwała przychody podlegające opodatkowaniu (wpłaty rodziców) oraz przychody wolne od podatku - dotacje podmiotowe z budżetu gminy. Podatniczka uważała, że charakter wydatków związanych z całokształtem działalności przedszkola nie pozwala na wyodrębnienie, które wydatki są pokryte z wpłat rodziców, a które bezpośrednio z otrzymanej dotacji (wydatki bezpośrednio sfinansowane z tej dotacji nie stanowią kosztu podatkowego na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PDOF). Aby więc wydatki te przypisać do poszczególnych źródeł przychodów (opodatkowanych i wolnych od podatku), należy zastosować ww. proporcję. W związku z tym podatniczka wyliczyła stosunek, w jakim pozostają przychody wolne od podatku w ogólnej kwocie przychodów. W oparciu o ten stosunek wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dotacją zwolnioną od podatku.
Zasadność takiego rozwiązania została zakwestionowana przez organ podatkowy wydający interpretację indywidualną w tej sprawie. Według niego, brak możliwości wyodrębnienia, jakie konkretnie wydatki zostały pokryte dotacją, nie stanowi podstawy dla zastosowania proporcji, o której mowa powyżej. Skoro bowiem dany wydatek (koszt) jest wyłączony z kosztów podatkowych, to nie może być jednocześnie uwzględniony w tych kosztach w ww. proporcji.
Ostatecznie sprawa trafiła do NSA, który przyznał rację fiskusowi. Sąd stwierdził, że możliwość zastosowania omawianej proporcji odnosi się do sytuacji, gdy podatnik ponosi wydatki, które, co do zasady, mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, ale służą uzyskaniu przychodów ze źródeł, z których dochód nie podlega opodatkowaniu. Ustawowe wyłączenie wydatków z kosztów podatkowych powoduje, że ww. proporcja nie może być stosowana. Wydatki sfinansowane z dotacji zwolnionej od opodatkowania należy wyeliminować z kosztów uzyskania przychodów w całości. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik uzyskuje dochody opodatkowane i wolne od podatku. Według NSA:
"(…) skoro dotacja stanowi przychód z działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 u.p.d.o.f., to stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dotacji, a wobec ich wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów nie mogą być one jednocześnie uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów poprzez zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 22 ust. 3 i 3a ww. ustawy. (…)"
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|