Gazeta Podatkowa nr 49 (881) z dnia 18.06.2012
Przegrywający przetarg może ująć w kosztach podatkowych wydatki związane z udziałem w przetargu
Nasza spółka z o.o. pierwszy raz brała udział w przetargu na zamówienie publiczne. Naszej oferty nie wybrano. Czy w związku z tym koszty opracowania oferty i obsługi prawnej w zakresie prawa zamówień publicznych będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Pomimo przegranej spółka może wydatki związane z udziałem w przetargu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 updop. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Zatem wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot "w celu" oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od przychodu, lecz tylko taki wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma lub może mieć wpływ na powstanie przychodów albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Koszty wymienione w pytaniu spełniają ogólne przesłanki umożliwiające zaliczenie ich do kosztów podatkowych, ponieważ udział w przetargu miał na celu osiągnięcie przychodów. Ponadto wskazane koszty nie są wymienione w art. 16 ust. 1 updop. Jako koszty tzw. pośrednie powinny być zaliczone do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia.
Prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z udziałem w przetargu, niezależnie od wyniku przetargu, potwierdza też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2011 r., nr IPPB5/423-122/11-3/RS. Organ podatkowy wyjaśnił w niej, że nie zawsze możliwe jest wskazanie ścisłego związku między wydatkiem i przychodem, a czasem nie da się nawet sprawdzić, na ile podjęte działania były skuteczne. Zaznaczył przy tym, że trzeba jedynie pamiętać o właściwym udokumentowaniu tych kosztów. W interpretacji tej czytamy: "W chwili ponoszenia kosztów Spółka nie jest w stanie określić, jaki będzie wynik procedury przetargowej, oraz czy poniesione koszty pozwolą na wygranie przetargu, zawarcie umowy z podmiotem ogłaszającym przetarg i rzeczywiste uzyskanie przez Spółkę przychodu. Tym niemniej, Spółka podnosi, iż uczestnictwo w przetargach, a zatem również ponoszenie związanych z tym kosztów, stanowi dla Spółki warunek pozyskania klienta, a co za tym idzie uzyskania przychodu. (...) Warunkiem formalnoprawnym zakwalifikowania przedmiotowych wydatków Spółki do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe udokumentowanie faktu poniesienia danego wydatku".
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|