Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (311) z dnia 1.12.2011
Kiedy zwrot "innych wydatków" jest neutralny podatkowo?
Nie zawsze należne kwoty i wartość pieniężna otrzymanych świadczeń stanowią podstawę ustalenia dochodu u podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. W art. 14 ust. 3 updof i art. 12 ust. 4 updop, w sposób wyczerpujący zostały wyliczone przychody niezaliczane do przychodów podatkowych. Należą do nich m.in. zwrócone inne wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów (odpowiednio pkt 3a i 6a wskazanych przepisów).
W orzecznictwie i doktrynie prawa podatkowego ukształtował się pogląd, że regulacje art. 14 ust. 3 pkt 3a updof i art. 12 ust. 4 pkt 6a updop odnoszą się wyłącznie do poniesionych i zwróconych podatnikowi wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z mocy art. 23 updof lub art. 16 updop. Ponadto przyjmuje się, że wydatek zwrócony musi być odpowiednikiem wydatku poniesionego, czyli "wydatek zwrócony" to ten sam, a nie taki sam wydatek, który został poniesiony (por. wyrok NSA z 13 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 455/09, wyrok WSA w Łodzi z 13 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 877/07 - orzeczenia prawomocne).
|
Stwierdzenie podstaw do wyłączenia z przychodów otrzymanych należności jako zwrotu "innych wydatków" w praktyce często budzi wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podatnik otrzymuje odszkodowanie, które rekompensuje mu uprzednie poniesienie wydatku niepodlegającego ujęciu do kosztów podatkowych. Generalnie bowiem, w świetle art. 14 ust. 2 pkt 12 updof i art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, kwoty pieniężne otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku przedsiębiorstwa, są uważane za przychody z tej działalności podlegające opodatkowaniu.
Powstaje pytanie, czy otrzymane odszkodowanie można uznać za zwrot poniesionych wydatków, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Niestety analiza orzeczeń sądów administracyjnych oraz interpretacji wydawanych przez organy podatkowe nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Odszkodowanie wypłacone przewoźnikowi, który wadliwie wykonał usługę
W wyroku z 14 października 2008 r., sygn. akt II FSK 985/07 NSA orzekł, że w świetle art. 12 ust. 4 pkt 6a updop przewoźnik powinien uznać za przychody opodatkowane podatkiem dochodowym odszkodowanie otrzymane od swojego ubezpieczyciela w związku z zaistnieniem zdarzeń określonych w umowie ubezpieczenia, tj. powstania odpowiedzialności odszkodowawczej wobec kontrahenta za zawinione przez przewoźnika uszkodzenie przesyłki.
Sąd wyjaśnił, że podstawę roszczenia o wypłatę odszkodowania stanowi u przewoźnika umowa ubezpieczenia zawarta z ubezpieczycielem. Zgodnie zaś z art. 805 Kodeksu cywilnego, przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Prawo do odszkodowania jest więc konsekwencją uprzedniego ponoszenia przez przewoźnika składek ubezpieczeniowych na rzecz ubezpieczyciela, które to składki są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.
W rezultacie NSA uznał, że kwota otrzymana od ubezpieczyciela nie stanowi u przewoźnika zwrotu wydatku z tytułu odszkodowania wypłaconego kontrahentowi za nienależyte wykonanie umowy przewozu (tj. zawinione uszkodzenie przewożonych rzeczy). Tym samym, skoro w analizowanym stanie faktycznym nie miał miejsca zwrot przez kontrahenta świadczenia pieniężnego uzyskanego wcześniej w formie odszkodowania wypłaconego przez przewoźnika, zatem art. 12 ust. 4 pkt 6a updop nie miał tu zastosowania. Bez znaczenia jest okoliczność, że wypłaconej kontrahentowi kwoty odszkodowania przewoźnik nie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 updop.
Rekompensata straty finansowej spowodowanej błędem biura rachunkowego
W interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2010 r., nr IBPB1/415-896/10/WRz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, wypowiadając się co do możliwości wyłączenia spod opodatkowania odszkodowania wypłaconego podatnikowi z ubezpieczenia OC biura rachunkowego, zajął stanowisko niekorzystne dla podatnika.
W opisie stanu faktycznego sprawy podatnik wyjaśnił, że z winy biura rachunkowego powstała u niego zaległość podatkowa w podatku dochodowym. Wydatek z tego tytułu nie stanowił kosztu uzyskania przychodów, w związku z czym podatnik uznał, że odszkodowanie na pokrycie tej straty wypłacone przez ubezpieczyciela, z którym biuro miało zawartą umowę ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej, nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Organ podatkowy uznał to stanowisko za błędne, twierdząc, że skoro otrzymane przez podatnika odszkodowanie jest świadczeniem wynikającym z wykonania umowy ubezpieczenia zawartej przez biuro rachunkowe z firmą ubezpieczeniową, to nie stanowi zwrotu wydatków podlegających wyłączeniu z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a updof.
Zwrot kosztów naprawy powypadkowej samochodu osobowego nieobjętego ubezpieczeniem AC
Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a updof i art. 12 ust. 4 pkt 6a updop, opodatkowaniu nie podlega natomiast odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku drogowego w takiej części, w jakiej stanowi u poszkodowanego zwrot poniesionych kosztów naprawy powypadkowej uszkodzonego samochodu osobowego niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu.
Swoją opinię w tej kwestii, wyrażoną w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa resort finansów (w piśmie z 27 kwietnia 2007 r., nr MB8/232/2007) uzasadniał, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2003 r., sygn. akt III CZP 32/03. Skoro - jak stwierdził SN - odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, to pod względem podatkowym ta część odszkodowania może być uznana za zwrot poniesionych wydatków i jako taka podlegać wyłączeniu z przychodów. Analogiczne stanowisko znajdujemy m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektorów Izb Skarbowych w: Warszawie z 4 stycznia 2011 r., nr IPPB1/415-952/10-2/AM i 8 lutego 2008 r., nr IPPB1/415-392/07-2/AJ oraz Katowicach z 18 lipca 2008 r., nr IBPB1/415-348/08/TK.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|