Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Przesłanki uznania odpisu aktualizującego za koszt podatkowy
Odpis aktualizujący jako koszt podatkowy
Odpisy aktualizujące wartość należności są kosztem uzyskania przychodów, jeżeli:
- utworzone zostały zgodnie z przepisami o rachunkowości,
- należności objęte takimi odpisami były uprzednio zaliczone do przychodów należnych,
- nieściągalność należności została uprawdopodobniona.
Przesłanki uprawdopodabniające nieściągalność wierzytelności wymienione w art. 23 ust. 3 updof i art. 16 ust. 2a pkt 1 updop, to m.in.:
- wykreślenie dłużnika z ewidencji działalności gospodarczej,
- postawienie dłużnika w stan likwidacji lub ogłoszenie jego upadłości obejmującej likwidację majątku,
- wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego,
- wszczęcie na wniosek dłużnika postępowania ugodowego w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków,
- zasądzenie wierzytelności prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowanie jej na drogę postępowania egzekucyjnego,
- kwestionowanie wierzytelności przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego.
Wystąpienie zdarzeń uzasadniających uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności należy oceniać na gruncie odrębnych przepisów.
Na tę konieczność zwrócił uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 marca 2011 r., nr IPPB3/423-846/10-4/GJ, w której uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika, w kwestii ujęcia odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów na dzień wystąpienia do sądu z wnioskiem o nadanie tytułom wykonawczym klauzuli wykonalności. Organ podatkowy wyjaśnił, że: "Literalne brzmienie przepisu art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymaga dla uznania nieściągalności wierzytelności za uprawdopodobnioną, spełnienia łącznie dwóch przesłanek: potwierdzenia wierzytelności prawomocnym orzeczeniem sądowym i skierowania jej na drogę postępowania egzekucyjnego. Przy ustalaniu, czy w sytuacji Wnioskodawcy, będą spełnione powyższe przesłanki, należy sięgnąć do odrębnych przepisów regulujących sądowe postępowanie egzekucyjne. Postępowanie egzekucyjne uregulowane jest w Części Trzeciej ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - dalej kpc (Dz. U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.). Przepisy kodeksu za podstawę egzekucji uznają tytuł wykonawczy, za który uważa się tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Wynika to wprost z art. 776 kpc (...). Dopiero po powstaniu tytułu wykonawczego i zgłoszeniu wniosku o wszczęcie egzekucji następuje postępowanie egzekucyjne. (...) Skierowanie wniosku o nadanie tytułom egzekucyjnym klauzuli wykonalności stanowi czynność przed rozpoczęciem właściwego postępowania egzekucyjnego i zdaniem organu nie wypełnia przesłanki wskazanej literalnie w art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. c) ustawy".
Rozliczenie podatkowe odpisu aktualizującego
Do celów podatkowych, odpisy aktualizujące wartość należności uznaje się za koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, tzw. koszty pośrednie. Zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Stosownie do art. 22 ust. 5d updof oraz art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych.
Zwróć uwagę! Przesłanki warunkujące uznanie odpisu aktualizującego za koszt uzyskania przychodów, tj. utworzenie takiego odpisu i uprawdopodobnienie nieściągalności należności, mogą zaistnieć w różnych latach podatkowych. W takim przypadku za moment powstania kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpisu aktualizującego wartość należności należy przyjąć dzień, w którym spełnione zostaną oba warunki. |
Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 lutego 2011 r., nr ITPB1/415-1131/10/WM, w której organ ten stwierdził, że: "(...) przepis art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia możliwość zaliczenia odpisów aktualizujących wartość należności do kosztów uzyskania przychodów od łącznego spełnienia przesłanek podatkowych (...) - w zakresie uprawdopodobnienia nieściągalności - jak i rachunkowych, tj. dokonania odpisu aktualizującego z zachowaniem warunków określonych ustawą o rachunkowości. Koszt podatkowy nie wystąpi zatem w dacie uprawdopodobnienia nieściągalności należności, jeżeli nie został dokonany odpis aktualizujący tę należność (...)".
Należy zwrócić uwagę, że podatnik nie może w sposób dowolny decydować o utworzeniu odpisów aktualizujących wartość należności. Odpisów tych należy bowiem dokonywać z zachowaniem warunków określonych przepisami o rachunkowości.
Z art. 35b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) wynika, że odpisy tworzy się m.in. na należności: kwestionowane przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna, pochodzące od dłużników postawionych w stan upadłości lub likwidacji, a także na należności przeterminowane lub nieprzeterminowane, ale o znacznym stopniu prawdopodobieństwa ich nieściągalności. Jednocześnie powołana ustawa obliguje podatników, aby nie rzadziej niż raz w roku, i nie później niż na dzień bilansowy weryfikowali stan swoich należności w celu urealnienia wartości wszystkich należności i roszczeń ujmowanych w bilansie.
Niezarachowanie odpisu aktualizującego w księgach rachunkowych danego roku może zostać uznane za błąd, w sytuacji gdy istnieje taki obowiązek. Jeżeli taki błąd zostanie ujawniony:
- przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego - dokonuje się korekty sprawozdania finansowego za dany rok, a w księgach rachunkowych roku, którego sprawozdanie dotyczy, ujmuje się wartość odpisu aktualizującego,
- po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego - tworzy się odpis aktualizujący i ujmuje w księgach rachunkowych tego roku, w którym powzięto informację o błędzie.
Stwierdzenie błędu polegającego na nieutworzeniu w latach poprzednich odpisu aktualizującego i zaksięgowanie tego odpisu w księgach rachunkowych danego roku, nie wypłynie na moment rozpoznania kosztu uzyskania przychodu z tego tytułu. Do takiej sytuacji odniósł się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2011 r., nr IPTPB1/415-10/11-4/AG, stwierdzając, że: "Prawidłowe ujęcie odpisów aktualizujących należności w księgach rachunkowych jest niezbędne w celu zaliczenia ich w momencie uprawdopodobnienia do kosztów uzyskania przychodów. Koszt podatkowy nie wystąpi bowiem w sytuacji uprawdopodobnienia nieściągalności należności, jeżeli nie został dokonany odpis aktualizujący tę należność (...). Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że (...) w 2009 r. zostały spełnione warunki do uznania nieściągalności ww. wierzytelności za uprawdopodobnioną. Przy czym odpis aktualizujący wartość tych należności został wprowadzony do ksiąg rachunkowych Spółki w 2010 r. (...) jeżeli odpis aktualizujący został dokonany przez Spółkę z zachowaniem warunków określonych ustawą o rachunkowości, po wcześniejszym uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności w sposób przewidziany w art. 23 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to stanowi on koszt uzyskania przychodów w terminie jego dokonania. Jeżeli Spółka dokonała odpisu aktualizującego w 2010 r., to będzie to koszt uzyskania przychodów roku 2010".
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|