Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011
Tymczasowy charakter odpisu aktualizującego
Należy pamiętać, iż utworzenie odpisu aktualizującego i zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodów nie zwalnia podatnika od dalszego dochodzenia swojej należności.
Jeżeli bowiem podatnik zaniecha działań w tym zakresie i dopuści do przedawnienia wierzytelności, to nie tylko nie uzyska faktycznej zapłaty, ale będzie również zobligowany do zwiększenia swoich przychodów o wartość tej wierzytelności, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 7b ustawy o PDOF.
Nie dopuścić do przedawnienia należności objętej odpisem aktualizującym można w dwojaki sposób:
-
albo przed datą przedawnienia skutecznie wyegzekwować od dłużnika należną kwotę wierzytelności,
-
bądź uzyskać jeden z dokumentów wymienionych w art. 23 ust. 2 ustawy o PDOF, potwierdzających nieściągalność wierzytelności i pozwalających na bezpośrednie (a nie poprzez odpis aktualizujący) zaliczenie wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 tej ustawy.
Po utworzeniu odpisu aktualizującego wartość wierzytelności trzeba także mieć na względzie dyspozycję art. 14 ust. 2 pkt 7c ustawy o PDOF, która nakazuje zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej równowartość odpisu uprzednio uwzględnionego w kosztach uzyskania przychodów - w przypadku ustania przyczyn, dla których dokonano tego odpisu.
Podsumowując:
Odpis aktualizujący wartość należności może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, w kwocie netto, również przez podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów - o ile dana wierzytelność nie uległa przedawnieniu i zostały spełnione warunki określone w art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o PDOF.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|