Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (428) z dnia 20.10.2016
Wynagrodzenie bez świadczenia pracy
Spółka z o.o. zamierza rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę i zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Rozwiązanie umowy o pracę jest związane z sytuacją ekonomiczną spółki i jest podyktowane interesem spółki. Czy wartość tego wynagrodzenia może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Wartość wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w okresie zwolnienia go ze świadczenia pracy jest kosztem podatkowym, o ile spełnione są ku temu przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop.
Zgodnie z art. 362 Kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Na gruncie ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Tak stanowi art. 15 ust. 1 updop.
Kosztami uzyskania przychodów są więc racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Kosztami są m.in. tzw. koszty pracownicze. Obejmują one wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników czy też inne świadczenia dokonywane na ich rzecz.
W rozpatrywanej sytuacji spółka zamierza rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem i w okresie wypowiedzenia zwolnić go ze świadczenia pracy, uznając jednak prawo pracownika do wynagrodzenia za ten okres. Rozwiązanie tej umowy jest związane z sytuacją ekonomiczną spółki i podyktowane jest jej interesem.
Wprawdzie pracownik w okresie, w którym nie świadczy pracy, nie przyczynia się do uzyskiwanych przez pracodawcę przychodów, jednak należy zauważyć, że wynagrodzenie związane jest z zawartą umową o pracę, z której wynika obowiązek pracodawcy do wypłaty tego wynagrodzenia. Można zatem uznać, że należności na rzecz pracownika pozostają w związku z prowadzoną działalnością, służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów i z tego tytułu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać, że to na podatniku ostatecznie spoczywa obowiązek wykazania istnienia związku wydatków z przychodami, o którym mowa w powołanym art. 15 ust. 1 updop, i to on ponosi ewentualne skutki błędnego kwalifikowania wydatków do kosztów podatkowych.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|