Gazeta Podatkowa nr 42 (1292) z dnia 25.05.2016
Opłaty za autostrady i parkingi w kosztach firmowych
Opłaty za autostrady czy parkingi ponoszone przez pracowników w czasie podróży służbowych odbywanych wynajętymi autami nie są w całości kosztem firmy pracodawcy. Podlegają one kosztowemu rozliczeniu w ramach tzw. kilometrówki.
STAN FAKTYCZNY:
Pracownicy spółki z o.o. odbywają zarówno zagraniczne, jak i krajowe podróże służbowe. W trakcie podróży korzystają z samochodów osobowych wynajmowanych od komercyjnych międzynarodowych sieci wypożyczalni samochodów. Poza wydatkami z tytułu czynszu najmu samochodów spółka ponosi również koszty związane z przemieszczaniem się pracowników tymi autami. Należą do nich opłaty za przejazd autostradami, mostami oraz opłaty parkingowe. Spółka do kosztów podatkowych zalicza wartość wymienionych wydatków w ramach tzw. kilometrówki, określonej w przedłożonej ewidencji przebiegu pojazdu dla konkretnej transakcji wynajmu samochodu. Kwotę, która przekracza powyższą wartość, spółka kwalifikuje jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.
Spółka zastanawiała się jednak, czy ponoszone przez nią wydatki na opłaty za przejazdy autostradami i mostami oraz opłaty parkingowe mogą obciążać firmowe koszty podatkowe w pełnej poniesionej przez pracowników wysokości. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpiła do organu podatkowego. Prezentując własne stanowisko stwierdziła jednocześnie, że istnieje taka możliwość.
Organ podatkowy uznał jednak stanowisko spółki za nieprawidłowe. W jego opinii wydatki z tytułu używania samochodu to wszelkie sumy wydane przez podatnika w związku z posługiwaniem się tym samochodem, czyli korzystaniem z niego. Z tego względu wydatki z tytułu opłat za przejazdy autostradami, mostami czy opłaty parkingowe zaliczyć należy do płatności z tytułu używania samochodów osobowych, podlegających rozliczeniu w kosztach podatkowych w ramach limitu kilometrówki.
Sprawa ze skargi spółki trafiła do WSA. Sąd pierwszej instancji jednak skargę tę oddalił uznając, że przeprowadzona przez organ wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop, w tym zawartego w nim pojęcia kosztów używania i wyciągnięte przez fiskusa wnioski w odniesieniu do wydatków z tytułu opłat ponoszonych za parkingi oraz przejazdy autostradami i mostami przy użyciu wynajętych aut - są prawidłowe. Nie zgadzając się z tym wyrokiem spółka wniosła do NSA skargę kasacyjną.
SĄD ORZEKŁ:
NSA oddalił skargę kasacyjną spółki uznając, że rozstrzygnięcie dokonane przez WSA w zakresie interpretacji pojęcia wydatków z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności samochodów osobowych zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop było trafne. Również Sąd II instancji uznał, odwołując się do słownikowej definicji, że termin "używać" oznacza posługiwać się, stosować coś, korzystać, brać, przyjmować, robić z czegoś użytek, wykorzystywać. W efekcie zdaniem NSA do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu można zakwalifikować wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, w tym wydatki na opłaty za autostrady, parkingi itp. Końcowo skład orzekający stwierdził, iż to, że istotnym parametrem limitującym rozliczanie w kosztach podatkowych wydatków związanych z używaniem samochodów ustawodawca uczynił przebieg samochodu, nie może przesądzać, że tylko uzależnione ściśle od ilości przejechanych kilometrów wydatki mieszczą się w pojęciu kosztów z tytułu używania samochodów. Kryterium to, w opinii Sądu, nie jest w pełni przekonywujące. O ile bowiem opłaty parkingowe istotnie nie mają związku z przebiegiem samochodu, to nie da się już tego tak jednoznacznie odnieść do opłat za przejazdy autostradami.
(wyrok NSA z dnia 9 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 3986/13)
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|