Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (415) z dnia 1.04.2016
Opłata produktowa za opakowania - moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów
Spółka z o.o. poniosła opłatę produktową za opakowania. W którym momencie ma prawo ująć tę opłatę w kosztach podatkowych?
Opłata produktowa za opakowania podlegać będzie w całości zaliczeniu do kosztów w dacie jej poniesienia. |
Kwestie dotyczące opłaty produktowej za opakowania uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. poz. 888 ze zm.). Opłatę produktową obowiązane są płacić m.in. podmioty wprowadzające do obrotu produkty w opakowaniach pod własnym oznaczeniem, które nie osiągnęły odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Opłatę tę wnosi się na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, którego opłata dotyczy.
Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia określonego związku przyczynowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Więcej na temat opłaty produktowej można przeczytać w dodatku do Gazety Podatkowej nr 8 z 2016 r. |
Opłata produktowa ponoszona jest w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wobec tego stanowi koszt uzyskania przychodów. Opłaty tej nie można jednak odnieść do konkretnego przychodu, stąd należy ją zakwalifikować do tzw. kosztów pośrednich. Tego rodzaju koszty podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4d updop. W myśl tego przepisu, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów - stosownie do art. 15 ust. 4e updop - uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|