Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (303) z dnia 1.08.2011
Rozliczenie świadczeń z tytułu udziału w imprezie integracyjnej - korzystne rozstrzygnięcie organu podatkowego
Dotychczas organy podatkowe w zasadzie jednomyślnie stały na stanowisku, że z tytułu umożliwienia pracownikom uczestniczenia w imprezach firmowych, także tych opłacanych ryczałtowo, pracownicy osiągają przychód podlegający opodatkowaniu bez względu na to, czy faktycznie brali w nich udział. Nieodpłatnym świadczeniem według fiskusa jest już bowiem samo zagwarantowanie pracownikom możliwości udziału w takiej imprezie. To, czy dany pracownik przybędzie na imprezę, jest kwestią bez znaczenia dla powstania przychodu.
Według stanowiska organów podatkowych nie stanowi też problemu ustalenie wielkości przychodu przypadającego na poszczególnego pracownika, nawet wówczas gdy płatność za imprezę regulowana jest w sposób ryczałtowy. W takim przypadku wartość świadczenia, jaką pracodawca powinien doliczyć do przychodu danego pracownika, należy obliczyć, dzieląc łączny koszt imprezy przez liczbę pracowników mogących wziąć w niej udział.
Wpływ na tak niekorzystne dla podatników podejście organów podatkowych do tematu opodatkowania świadczeń z tytułu imprez integracyjnych miała niewątpliwie uchwała NSA z 24 maja 2010 r., sygn. akt II FPS 1/10 w sprawie pakietów medycznych. NSA stwierdził w niej, że sfinansowanie przez pracodawcę nieobowiązkowych świadczeń medycznych wiąże się z powstaniem z tego tytułu przychodu u pracowników, także wtedy, gdy pracownicy faktycznie z nich nie korzystali.
Odmienne rozstrzygnięcie co do opodatkowania świadczeń z tytułu imprez integracyjnych zawiera interpretacja indywidualna z 2 czerwca 2011 r., nr ILPB1/415-286/08/11-S/AG, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Organ podatkowy, uwzględniając wyrok WSA we Wrocławiu z 7 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1326/08 oraz wyrok NSA z 11 stycznia 2011 r., sygn. akt II FSK 1531/09, uznał, że opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania i tylko wtedy, gdy da się go należycie obliczyć według metod określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W interpretacji tej czytamy: "(...) w przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania. O przychodzie pracownika można mówić, gdyby korzystał on z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia wg metod określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych".
Zwróć uwagę! Aby u pracownika powstał przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń związanych z imprezą integracyjną zorganizowaną przez pracodawcę, muszą być spełnione dwa warunki. A mianowicie pracownik powinien wziąć udział w imprezie oraz wartość świadczeń, z których pracownik skorzystał, musi być możliwa do ustalenia według metod określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. |
Zaprezentowane w przedstawionej interpretacji stanowisko jest niewątpliwie korzystne dla podatników. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wydawane przez dyrektorów izb skarbowych interpretacje indywidualne w kwestii opodatkowania imprez integracyjnych także podążą tym torem.
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|